BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Moltól eredményrekordot várnak az elemzők

A héten rukkolnak elő tavalyi éves számaikkal a tőzsdei társaságok, az elemzők a Moltól és az OTP-től minden idők legnagyobb profitját várják. Persze akad ellenvélemény is.

2004. február 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mától kezdik el közzétenni tavalyi éves eredményszámaikat a tőzsdei cégek. A gyorsjelentési hajrá pénteken tetőzik, lesz azonban néhány olyan társaság is, amely - kihasználva azt, hogy február 15-e hétvégére esik - csak jövő hétfőn teszi közzé adatait. Azt már régóta tudni lehetett, hogy a tavalyi évtől eredményrekordot vár a piac, a Mol minden becslés szerint történelmének legnagyobb nettó eredményét hozó üzleti évét zárhatta december végén. Bár elemzői konszenzusunkban átlagosan 77 milliárd forint adódott az olajcég eredményére adott előrejelzésekből, ez jóval magasabb lehetett volna, ha nincs egy, a negyedik negyedévet közel nullszaldósra váró becslés. (Az előrejelzést készítő elemző is kíváncsian várja az adatokat, hogy neki vagy a piac többi szereplőjének lesz-e igaza.) Ezt figyelmen kívül hagyva a konszenzus 85 milliárd forint lenne, ami azt is jelenti, hogy az olajcégtől az utolsó három hónapban a szakemberek többsége nagyjából akkora profitot vár, mint ami az első kilencben összesen bejött. (Az előrejelzések adózott eredményre vonatkoznak.)
Persze nemcsak a Mol, de a BÉT húzópapírjának számító OTP háza táján is rekordra számít a piac. A bank vezetői még a jelentési szezon előtt igyekeztek hűteni a piaci várakozásokat az utolsó három hónappal kapcsolatban, mondván, az eredménynövekedés dinamikája az utolsó negyedévben lelassult. Így a negyedik negyedévre „csak” 17 milliárdos nyereséget vár a piac, de ezzel együtt is 84 milliárd forintnál többre becsülik a legnagyobb magyar bank profitját.
A Richtertől az első három negyedévvel arányos negyediket várnak, a konszenzus szerint a várhatóan ma megjelenő gyorsjelentés 16 százalékos éves növekedést tartalmaz majd.
A pénzügyi évének eltérő ciklusa miatt most az első negyedévéről számot adó Egistől látványosabb, közel 50 százalékos bővülést várnak a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Persze a nagy szakmai tulajdonossal rendelkező Egisre ezúttal igaz a mondás: az alacsony bázis csodát tesz.
A gépipari cégek egy része profit tekintetében inkább roncstelepre emlékeztet. A Rába a 2002-es szomorú, 2,5 milliárdos veszteséget nemcsak megismételte, hanem bőven duplázhat is, a becslések ugyanis átlagosan 5,3 milliárdos mínuszról szólnak a győri cégnél. A NABI problémái sem ismeretlenek a piac előtt, a buszgyártó utolsó negyedévére 1,5-2 millió dolláros mínuszt várnak az elemzők.
A Danubius eredménye várhatóan félmilliárd forint közelébe olvadt a növekvő verseny, a turizmus gyenge teljesítménye és a hatalmas devizahiteleken elszenvedett árfolyamveszteségek miatt. A Pannonplastnál becsült egymilliárd körüli veszteség csak azért nem több, mert voltak olyan elemzők, akik már a legújabb profit warning előtt elkészítették előrejelzéseiket. Enélkül a becsült mínusz inkább másfél milliárd forint lenne, igaz, többen máig sem értik, hogy a műanyagcégnek hogyan sikerült három hónap alatt 700-800 milliós mínuszt összehozni.
A gyorsjelentési szezon ugyan sokat elárul a tőzsdei cégekről, a piac azonban a tavalyi veszteségeket már beárazta, mint ahogy a rekorderedményeket is. Így valódi hatásra vélhetően csak akkor lehet számítani, ha a becslésektől jelentősen eltérő számokkal rukkol elő egy-egy cég. Igaz, a Molra adott előrejelzések szórása jól mutatja, hogy a bizonytalanság mennyire hozzátartozik a tőzsdéhez.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet