Elemzők, befektetők kedvence, optimista jövőkép, nagy növekedési potenciál - nagyjából ezek a jelzők voltak igazak a tavalyi év egyik nagy vesztesére, a NABI-ra három-négy évvel ezelőtt. A 2000 tavaszán a tízezer pont feletti BUX-értéket még 6000 forint feletti árfolyammal ünneplő buszgyártónak tavaly a dollárerősödés, az egyesült államokbeli közlekedési vállalatok nehéz helyzete, a termelési nehézségek egyaránt betettek, s elemzők várakozásai szerint 2003-at nagyjából 2 milliárd forint körüli veszteséggel zárhatja (vannak persze ennél pesszimistább vélemények is).
Nagy veszteségekről ad majd számot várhatóan - a már 2002-t is jókora mínusszal búcsúztató - Rába is, de persze más szektorok is büszkélkedhetnek gyengén teljesítőkkel. A Synergon például a napokban tett közzé újabb profit warningot (a negatív szám nagyságát tekintve ezt már akár loss warningnak is lehetne hívni).
A veszteségek mértéke, a nehéz gazdálkodási helyzet persze tükröződik a részvényárfolyamokban is. A NABI 1200 forint körüli ára elemzések szerint már a cég likvidációs értéke közelében van, a Rába 880 forintos árfolyama is nagyjából ennek felelhet meg. A Synergon 450 forint körüli árfolyama készpénzkészletének még mindig kétszeresére rúg, jelezvén, a befektetők értékelnek a társaságnál bizonyos javakat a „kasszán" kívül.
Az ilyen cégek részvényeinek szépségét az adja, hogy általában a befektetők a lehető legtöbb rossz információról már értesültek, s azok be is épültek a papírok árfolyamába, így ha a gazdálkodás javulni tud, az jelentős árfolyam-emelkedést eredményezhet. Kedvenc példa erre a tőzsde papírjai közül a Graphisofté. A szoftvercég részvényei egy éve, amikor a 2002-es év veszteségei nyilvánvalóvá váltak, 550 forint körüli szintig süllyedtek, azóta a nyereségessé vált működésnek köszönhetően több mint megkétszerezték árfolyamukat. Persze nem minden társaság ismétli meg a Graphisoft gyors magához térését, a példa azonban mutatja, érdemes a leírt papírokra figyelni.
A Rába például a mostani elemzői vélemények szerint a vaskosan veszteséges tavalyi évet követően ugyan idén még enyhe negatívumot produkálhat, jövőre azonban már talán érezhető nyereséget is fel tud majd mutatni. Ehhez hozzájárulhatnak a honvédségi gépjárműtendernek az árbevételre és a nyereségre gyakorolt jótékony hatásai s az ősz óta bejelentett újabb és újabb megrendelések az alkatrészüzletág számára. Persze nem árt, ha a jó kilátásokhoz kedvező számok is társulnak, lehet, hogy csak a tények sarkallják majd vásárlásra az elmúlt években a Rábából kiábrándult befektetőket.
A NABI-nál a jelek szerint egyelőre csak a cég elnöke optimista - persze neki ez hivatalból feladata -, Róna Péter a tavalyi vaskos mínusz után idén enyhe, nullszaldóhoz közeli veszteséget, a jövő évre pedig már érezhető profitot vár. Az elemzők egyelőre megosztottnak tűnnek e kérdésben. Daróczy Andor, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője utolsó ajánlásában például már spekulatív vételre javasolta a buszgyártó részvényeit, mondván, a pozitív információk még nem, a negatívak viszont már beépültek a részvény árfolyamába. Makray Péter, az Erste Befektetési Rt. szakértője azonban még mindig nem javasolja a NABI-papírok vásárlását, ő arra hívja fel a figyelmet, hogy a pozitív fordulatnak még semmi látható jele nincs a cégnél. Makray ugyanakkor a Rábát kifejezetten érdekes társaságnak tartja, szerinte a piac még nem árazta be a győri céggel kapcsolatban az utóbbi hetekben megjelent pozitív információkat.
Ha veszteséggel nem is, de várhatóan nulla közeli, alig néhány száz milliós profittal zárhatta 2003-at a Danubius. A külföldi terjeszkedésbe jó időben kezdő szállodaláncot először a forint felértékelődése, majd leértékelődése sújtotta az elmúlt években. (Előbbi a hazai turizmus versenyképességét kezdte ki, s a szobaárak euróban történt kiajánlásán keresztül hatott kedvezőtlenül, utóbbi pedig a devizahitelek miatt okozott veszteséget.) A Danubiusnak ezenfelül a bevételeiben jelentős súlyt képviselő hagyományos városi szállodák piacán élesedő verseny is rosszul jött. Persze ez meg is látszik a papír árfolyamán, az évek során szép lassan lesüllyedt 3300-3000 forintra, s maradt is ott bebetonozva. A Danubius állandó vonzereje, hogy szobáinak újra-előállítási költségével számolva részvényenkénti értéke a 10 ezer forintot ostromolhatná. Állandó diszkonttényező ugyanakkor az 50 százalékot meghaladó tulajdonrésszel rendelkező fő tulajdonos s az alacsony likviditás - hívta fel a figyelmet Makray. Persze ezek a fenntartások akár hamar semmivé is válhatnak, amint az idegenforgalmi környezetben s a nyereségességben érezhető változások következnek be.
A tavalyi vesztesek között kap helyet persze a sok vihart megélt Pannonplast is. Idén javulhat a cég teljesítménye, az elemzők a 200 forintos tavalyi veszteség után idén már 100 forintot meghaladó részvényenkénti nyereséget várnak a műanyagcégnél. Szinte minden elemző óvatosságra int azonban a papírral kapcsolatban, mondván, még mindig nem teljesen tiszta, kinek az akarata is érvényesül a társaság irányításában, így a tulajdonosi szándékok sem világosak.
Vannak tehát bőven tavaly veszteséget termelő, s gazdálkodásukon mostanában fordítani szándékozó cégek a Budapesti Értéktőzsdén. Ha sikerül a fordulat, akkor részvényeik vásárlása akár nagyon jó befektetésnek is bizonyulhat. A veszteséges cégek részvényeire azonban talán fokozottan igaz, hogy extra hasznot csak extra kockázat felvállalásával lehet elérni.
