Portugália, Görögország, Németország, Franciaország igen, Spanyolország viszont egyelőre nem szerepel azon országok listáján, amelyek felügyeleteivel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) együttműködési megállapodást kötött. Ennek jelentősége az, hogy a szerződöttek minősülnek a tőkepiaci törvény (tpt.) előírásai szerint elfogadott országnak, s ezek tőzsdéi s szabályozott piacai tekinthetők ugyanezen törvény alapján elismert piacnak.
A Budapesti Értéktőzsde legnagyobb vonzereje - azon kívül, hogy hazai társaságok részvényeivel kereskedhettek rajta a szereplők - elsősorban abban állt eddig a magyar magánszemélyek számára, hogy az ott kötött ügyletekből származó bevételek kamatból származó jövedelemnek minősültek a személyi jövedelemadóról szóló törvény előírásai alapján, s nulla kulccsal adóztak. Május elsejétől azonban gyökeresen megváltozik a magyar tőzsdék monopolhelyzete e tekintetben, a törvény szerint ugyanis ekkortól már az Európai Unió bármely más tagállamában működő, a tpt. előírásai alapján elismert piacnak minősülő tőzsdén kötött ügyletre is hasonló kedvezmény vonatkozik.
A főbb európai tőzsdék egy része tehát már adózási szempontból is legalább olyan vonzó lesz a hazai befektetői réteg számára, mint a budapesti, ugyanakkor a tengerentúli piacokra érvényben maradnak a korábbi előírások.
A kedvezőtlen adózási körben marad a londoni értéktőzsde is, a PSZÁF honlapja szerint legalábbis az Egyesült Királyság felügyeletével még nem jött létre együttműködési megállapodás. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Rt. munkatársa szerint a náluk külföldön üzletelő ügyfelek mintegy 60 százaléka köt a német piacokon - elsősorban a Xetra-rendszeren - keresztül, fennmaradó részük főként a tengerentúlon fektet be. Ugyanakkor elhanyagolható az a kör, amely a londoni tőzsdén üzletel. A május elsejei adókönnyítéstől elsősorban azt várja, hogy általában megnő az érdeklődés a külföldi részvények, vagy más, kinti piacokon elérhető tőzsdei termékek iránt. Egy másik hozadék lehet, hogy az eddig külföldre irányuló forgalom egy része az amerikai piacokról átterelődhet majd a kontinentális tőzsdékre. Ennél azonban vélhetően nagyobb lesz majd azoknak a befektetőknek az aránya, akik eddig adózási szempontok miatt nem hagyták el a BÉT-et, s ezután szerencsét próbálnak máshol is.
