BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre lassulhat az OTP és a Richter növekedése

Az idei év két sztárpapírja, a Richter és az OTP növekedése jövőre lelassulhat, az elemzők szerint a blue chipek közül a Mol esetében lehet majd látványos javulásról beszámolni.

2003. december 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jó évként vonulhat be az idei a hazai részvénypiaci befektetők emlékkönyvébe, a BUX index látványosan emelkedett az év eleje óta, a karácsony előtti napokban is 18-19 százalékkal állt magasabban január elsejei értékénél. Az index erősödése elmaradt ugyan jó néhány feltörekvő piacinak titulált társáétól, így sem lehet azonban ok panaszra.
A magyar piac sajátosságából, a tőzsdén szereplő igazán nagy kapitalizációjú vállalatok kis számából következik, hogy a piac teljesítményének vizsgálata gyakorlatilag egybeesik a néhány blue chip elemzésével. Ezek inkább pozitív, mint semleges évet tudhatnak maguk mögött. Bár az idei eredményadatok még nem kerültek napvilágra, az elemzők előrejelzéseiből - és persze az első háromnegyed év adataiból - látszik, eredmény szempontjából egyértelműen az OTP vitte 2003-ban a prímet. A bank profitja várhatóan több mint 60 százalékos bővülést mutathat az idén. Ez a növekedés önmagában is magyarázatot adhatna a papír és - az indexben meghatározó súlyára való tekintettel - a piac egészének idei növekedésére. Ugyanakkor ez a kiugró és hosszú távon nyilván tarthatatlan növekedési ütem jövőre lelassulhat. Az elemzői előrejelzésekből számolt átlag alapján 2004-ben a bank profitja már csak 10 százalék alatti ütemben bővülhet.
Az átlagon felüli eredménygyarapodás lassulását várják a szakemberek a Richtertől is. Az idei év legjobban szereplő blue chipjének címére méltán pályázó gyógyszerrészvény az év eleje óta 65 százalékkal drágult, az idénre a cégnél várt 12,6 százalékos eredménynövekedés mértéke azonban 5 százalékosra lassulhat jövőre. Ennél várhatóan - legalábbis profitnövekedés szempontjából - jobban szerepel 2004-ben az Egis. A kisebbik gyógyszercégtől várt 25 százalékos növekedés azonban nem nagy kunszt, hiszen szeptember végén lezárult pénzügyi évében jó 15 százalékkal csökkent nyeresége. A Matáv profitja az előrejelzések szerint elvegetál, idén is, jövőre is mindössze néhány százalékos változást mutat.
A Molt viszont a jövő év favoritjának tartják az elemzők, a meghiúsult kibocsátás ellenére az összes általunk megkérdezett brókercégnél vételre javasolják a részvényt. A gázárrendezés jótékony hatása is meglátszhat az eredményességen, a magát regionális multivá kinövő magyar cégtől egyelőre az OTP idei teljesítményéhez hasonló profitnövekedést várnak jövőre a szakemberek.
Érdekes lehet az idei év nagy veszteseinek, a két, dollárgyengeségtől szenvedő gépipari cégnek a sorsa. A korábban az elemzők kedvencének számító NABI az idei évet immár szinte biztosan vastag veszteséggel zárja, s az előrejelzések szerint jövőre ha nem is ekkorát, de még mindig mínuszt hoz. A papír jelenleg rekordmélységben áll, 1150 forintos árfolyama alig harmada az év elejinek. A Rába profitját is a piros tartományba várják 2004-re és 2005-re egyaránt. Mindkét cégről elmondható ugyanakkor, hogy ha a dollár gyenge teljesítménye hirtelen jóra fordulna, az nyereségükre is jótékony hatással lenne, s ez a történelmi mélypontokon tanyázó árfolyamokon is vélhetően hamar meglátszódna.
Hogy mi mindent tud művelni egy legyalázott papír árával az, ha a cég addigi veszteséges működése nyereségbe fordul, azt jól példázza a Graphisoft. A 2002-es mínusz után idén már profitot termelő szoftvercég papírjai január eleje óta megduplázták árukat.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet