BUX 139328.61 0,02 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyharmadával nagyobb összeg a nyílt végű alapokban

Decemberben, különösen annak utolsó napjaiban, hirtelen megugrott a hazai nyílt végű alapokban levő tőke és átlépte a 900 milliárd forintos határt. Az év egészét tekintve a nyáron tapasztalható visszaesés ellenére körülbelül egyharmadával nőtt az ilyen típusú alapokban elhelyezett tőke.

2003. január 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A befektetési alapoknak a nemzetközi statisztikák alapján fényes jövőt szoktak jósolni a szakemberek hazánkban is és a tavalyi év is ezt látszik alátámasztani. A 2002-es év egészét tekintve mintegy 688 milliárd forintról 915 milliárd forintra emelkedett a nyílt végű, nyilvános alapokban levő tőke, ami 33 százalékos növekedés. (Ezenkívül a zártkörű alapokban pár milliárd, a zárt végűekben pedig közel 11 milliárd forint lehetett.) A tavalyi év első hónapjaiban tapasztalható dinamikus növekedést nyáron visszaesés és stagnálás követte. Az év végéhez közeledve azután a csökkenő állampapírhozamok és a növekvő részvényárak meghozhatták a befektetők kedvét, de talán a fokozott bérkiáramlás is jótékonyan hathatott a piacra.
A december különösen jó hónap volt: az ekkor tapasztalt 26 milliárd forintos növekedés több mint fele ráadásul az év utolsó két-három munkanapjára esett. Ennek egyszerű ünnepi okai lehettek: egyrészt talán a karácsonyi bevásárlásból fennmaradó összegeket helyezték el, másrészt az év végével sok részvénytulajdonos zárhatta pozícióit. Az utóbbira utal, hogy a folyószámla-helyettesítő pénzpiaci alapokban levő tőke nőtt a leginkább. Az előbbi jelenség pedig a legnagyobb kötvényalap, az OTP Optima viselkedésén látszik: míg a karácsony előtti napokban napi mintegy félmilliárd forintot kivettek belőle a befektetők, az ünnepek között ennél is több áramlott bele vissza.
Az eddig is tapasztalható tendenciák alapvetően nem változtak meg, hiszen a legnépszerűbbek tavaly egész évben és decemberben is a legkisebb kockázatú kötvény- és pénzpiaci konstrukciók voltak. Vannak azonban jelei annak, hogy valamelyest élénkül a kockázatvállalási kedv. Az ingatlanalapokban levő tőke például akkor is megkétszereződött volna tavaly, ha nem indultak volna újabb versenyzők ezen a piacon. Azokkal együtt megnégyszereződött, megközelítette a 17,5 milliárd forintot, igaz, ennek jelentős része még olyan banki tőke (OTP, Raiffeisen), amely az alap létrehozását volt hivatott megkönnyíteni.
A hazai és nemzetközi részvényalapok tőkéje is mintegy másfélszeresére növekedett, 19, illetve 23 milliárd forintról 32, illetve 30 milliárd forint közelébe. Ez akár nagy siker is lehetne, ha az emelkedés zömét nem az OTP-csoport vagyonkezelési tevékenységének átcsoportosítása okozta volna tavasszal. (Ez feltehetően nyugdíjpénztári pénzek beáramlása révén okozza a hirtelen megugrást grafikonunkon is.) Decemberben mindenesetre nőtt a hazai részvényalapok tőkéje és visszaesett a külföldieké, így hosszú idő óta először a Magyarországon befektető konstrukciók vagyona a magasabb.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet