Ugyanez mondható el az egyéves papírról is, amelynek átlaghozama 9,44 százalék lett, annak ellenére, hogy itt a benyújtott ajánlatok volumene nem volt szokatlanul magas.
A másodpiacon egy évtől felfelé a futamidő hosszával egyenes arányban látszik fogyni a hozamcsökkenés ereje. A görbe végén, a 10-15 éves futamidőknél pedig már teljesen kifullad: ezek a hozamok néhány bázispontnyi változástól eltekintve stabilnak mutatkoztak.
Csütörtökön aukciót tartott 2009-ben lejáró, fix kamatozású jelzáloglevelekre a Földhitel- és Jelzálogbank. Az általános kötvénypiaci érdeklődés ezen a piaci szegmensen is megfigyelhető volt: rekordösszegű volt a kereslet, közel 12 milliárd névértékű papírra nyújtottak be ajánlatot. Ez azért is számít különösen soknak, mert a papír előző aukciója látványos kudarcba fulladt: ekkor összesen 2,3 milliárdra érkezett be ajánlat, de a bank csak jelképes, 100 millió forintnyi papírt adott végül el, s még ehhez is magas, évi 9,45 százalékos hozamszintig kellett az ajánlatokat elfogadni. (Feltehetően ezért tért most el a bank a korábbi gyakorlatától, s tartott e hónapban másodszor is árverést.)
Most 2,9 milliárd forintnyi papírt értékesítettek, amihez évi 9,47 százalékig fogadták el az ajánlatokat. A 4,9 milliárdos teljes tervezett mennyiséget tehát most is megkurtították, noha piaci megfigyelők szerint - az intézményi befektetők erős kereslete miatt - enélkül is csak 5-8 bázisponttal lett volna magasabb a maximális hozam. Persze, ha a piaci helyzet kedvezőbbre fordul, a kibocsátó valamivel jobban járhat, ellenkező esetben viszont akár komoly gondjai is lehetnek a forrásszerzéssel.
Ádám Zsigmond
