Úgy tűnik, eljött az az idő, amikor hosszabb távra érdemes beszállni a hadiipari részvényekbe, mivel lassan beérnek a korábbi fejlesztések, és megindul több fegyverrendszer gyártása is. Így jelentős és hosszú távú bevételre számíthat több nagy iparvállalat is. Az Egyesült Államokban jó idők elé néznek a hadiiparban érdekelt cégek, hiszen George Bush törekvéseit siker koronázta, hatalmasra növelte az amerikai védelmi költségvetést. A már végleges számok szerint ebben a pénzügyi évben a hadseregre költhető 337 milliárd dollárból 61 milliárdot fordítanak fegyverbeszerzésre, 50 milliárdot pedig a kutatás-fejlesztés kap, ebből 8 milliárd jut a nemzeti rakétavédelmi programra. Ennek kiépítése egyes elemzők szerint akár több száz milliárd dollárba is kerülhet. Jövőre még többet - az előzetes tervek szerint 379 milliárd dollárt - költenek az amerikai fegyveres erőkre. Mindez jótékony hatást gyakorol a gazdaságra, persze nemcsak a fegyvergyártókra, hiszen a költségvetés tetemes részét a hadsereg működési kiadásaira fordítják.
A nagyhatalmak haderejében újra felértékelődik a haditengerészet, hiszen a válságövezetekhez - a légi úton kívül - a világtengereken át vezet az út. A hadihajók pedig a legdrágább fegyvernemet képviselik. Jelenleg a hajógyártók újabb megrendelésekre számíthatnak, illetve több beszerzés elindult már vagy tervezési fázisba jutott. Az üzletek volumenét mutatja, hogy egy a hírekben is sokszor szereplő, Nimitz osztályú amerikai repülőgép-hordozó ára 4 milliárd dollár, az élettartam közepén esedékes korszerűsítés pedig mintegy 2,4 milliárd dollárba kerül, s ez csak egyetlen hajó. E típus megrendelései a tőzsdén is szereplő Newport News Shipbuilding Co. eredményét javítják.
Az amerikai vállalatok mellett az európai cégek egyre inkább teret nyernek az öreg kontinensen amerikai riválisaik kárára. Az új katonai képességek kialakítása és a régi fegyverzetek fokozatos lecserélése miatt újra sok megbízást kapnak az európai hadiipari gyártók. Az Airbus (az EADS N.V. cégcsoport tagja) nemrég 18 milliárd eurós megrendelést kapott 196 A400M szállítógépre. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a következő két évtizedben az új NATO-tagállamoknak a Varsói Szerződés idejéből származó teljes fegyverzetüket le kell cserélniük.
Ez persze nemcsak a nagy nemzetközi cégeknek jelent majd szép bevételt, hanem az új tagországok vállalatainak is. Egyre többen szeretnének közel kerülni a katonai beszállításokhoz, köztük tőzsdei vállalatok, olyanok is, amelyek eddig csak a polgári szférában üzleteltek. Egy szűkebb kör számára tehát jelentős bevételeket hozhatnak a hadseregekbe invesztált dollármilliárdok, hasonlóan a fejlett piacgazdaságok országaihoz. A BÉT-en ilyen lehet a Rába, a Pannon-Flax, a Synergon, illetve talán egyes vegyipari cégek.
V. Gy. Zs.
