BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beefellegzik az autólízingnek?

2005. szeptember 28. szerda, 07:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megtorpanni látszik az eddig szárnyaló gépjárműlízing-piac: a tavalyi 16 ezer után idén az első félévben hírek szerint már 25 ezer autót vettek vissza a finanszírozó pénzintézetek, annyit, amennyit egész évben terveztek, és mára gyakorlatilag ők váltak a legnagyobb kereskedőkké. A szakemberek szerint a földcsuszamlásszerű változás oka egyszerű: egyre többen nem tudják fizetni a gépkocsik törlesztőrészletét. Ahogy a Magyar Lízingszövetség elnöke fogalmazott, 'Magyarországon mindenki egy számmal nagyobb autóban ül, mint amit megengedhet magának'. Antall Pál szerint sokan csak a havi törlesztőrészlet nagyságát figyelik, a futamidővel azonban már nem törődnek, miközben a cégek egyre kisebb, gyakran már nullaszázalékos önerő mellett egyre hosszabb időre nyújtják a kölcsönt. Kolossváry Ádám, az autóhitelezésre szakosodott Merkantil Bank vezérigazgatója szerint 'sárosak' a bankok is, amelyek a kiélezett versenyben olyan ügyfeleknek is hiteleznek, akiknek eddig nem, a bukásra pedig nem tartalékolnak. A jelenségre egyébként már a PSZÁF is felfigyelt: júniusban megjelent tanulmányában arra figyelmeztet, hogy az autóshiteleknél a lejárt követelések aránya a 2003-as 15 százalékról 25,6 százalékra nőtt egy év alatt. (MH, 10. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet