BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A verseny neve: Dakar

A szervezők, a versenyzők és a nézők is elégedettek voltak az idei dél-amerikai versennyel, így 2010-ben újra Chile és Argentína adhat otthont a Dakar-ralinak. A név nem változik, miután a szervezők szerint egyszer még visszatérhetnek a hagyományos helyszínre.

2009. február 2. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

2010-ben ismét Dél-Amerikában rendezhetik meg a Dakar-ralit - erősítette meg a Napinak a múlt heti sajtóértesüléseket Szalay Balázs. A versenyt szervező Amaury Sport Organisation (ASO) kelet-európai képviselője szerint a rendezők már minden alapvető kérdésben megegyeztek Chilével és Argentínával, így lényegében nincs akadálya annak, hogy február végén aláírják a végleges szerződést.
A szervezők vészforgatókönyvvel is készülnek: eszerint Afrikában rendeznék meg a versenyt 2010-ben, Szalay azonban elzárkózott attól, hogy a helyszínt illetően további részleteket áruljon el. A név mindenesetre megmarad, a szervezők ugyanis nem adták fel a reményt, hogy a verseny a következő években valamikor visszatérhet a hagyományos helyszínre.
A rendezés, a marketing, illetve a nézettség szempontjából is rendkívül pozitív visszajelzések érkeztek az idei verseny után mind a rendezvénynek otthont adó országok, mind pedig a szervezők részéről - mondta Szalay Balázs, aki 2009-ben tizedik alkalommal állt rajthoz a Dakaron.
A tavalyi versenyt a szervezők terrorfenyegetettségre hivatkozva néhány órával a rajt előtt lefújták. A verseny törlése az ASO számára mintegy 4 millió eurós veszteséget jelentett. A szervezet minden érintett felé rendezte a számlát: az ASO visszafizette valamennyi versenyző nevezési díját, a szponzorok hozzájárulásait, valamint a tévétársaságok s egyéb médiumok által előzetesen átutalt jogdíjakat. Ennek ellenére voltak olyan szponzorok, akik megvonták a támogatást és a 2009-es versenyen már nem jelentek meg.
Az idei Dakaron érezhető volt, hogy először van Dél-Amerikában a verseny, a tizennégy versenynap során a szervezőknek számos engedményt kellett tenniük: töröltek bizonyos szakaszokat, a kamionos versenyzők pedig a tervezettnél két nappal kevesebbet mentek. Az új helyszín ugyanakkor új élményeket is jelentett - a szervezőknek és a versenyzőknek is. Szalay elmondása szerint a nyitónapon 500 ezer fős tömeg szurkolt a rajtvonalnál, s minden versenynapon annyian voltak kíváncsiak a résztvevőkre, hogy számos helyen jelentősen megnehezítették a járművek közlekedését a városokban. A válság természetesen a Dakart is elérte: valamennyi magyar, illetve a régióból érkező csapatnál érezhető volt a megváltozott nemzetközi gazdasági, pénzügyi helyzet. Egy román versenyzőnek már a nevezési díj befizetése után kellett visszamondania a részvételt, egy ukrán autós pedig a korábbi tervekkel ellentétben quaddal volt kénytelen elindulni. Miután a 2010-es Dakar fő támogatója a függetlenségének 200. évfordulóját jövőre ünneplő Chile és Argentína, a rendezvény költségvetésének fő összegei nincsenek veszélyben a válság miatt.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet