Bő egy évvel ezelőtt elfogadott, hároméves stratégiai terv alapján fejleszti a helyi autóipart az orosz kormány. A program kiindulópontja a belső piac hagyományos védelmének felszámolása, a nagy nemzetközi autógyártók befektetéseinek ösztönzése. A program végrehajtásának eredményeként a kormányzat várakozásai szerint a jelenlegi 2,4 százalékról 2010-re 4,3 százalékra emelkedik az autógyártás részesedése az orosz GDP-ből. German Gref, orosz kereskedelmi miniszter véleménye szerint a külföldi vállalatok 2008-ig összesen kétmilliárd dollárt fektetnek be oroszországi beruházásaikba, és 2010-ben az országban eladott új autók 40 százaléka lehet külföldi márka Oroszországban gyártott modellje.
A stratégia megvalósításának megkezdése óta betiltották a jobbkormányos autók (Japánból bevitt járművek) importját és megszigorították az ötévesnél idősebb autók behozatalát. Két éven belül pedig bevezetik a jelenleg érvényben lévő európai károsanyag-kibocsátási szabványt. Bizonyos megszorításokkal 12–25 százalékról 3–5 százalékra csökkentették az épülő összeszerelő üzemekbe szállított alkatrészek importvámját, ezen belül a motorokét teljesen elengedték. A kedvezmény érvényesítésének feltétele, hogy a beruházás értéke elérje a legalább 200 millió dollárt és az új gyár az építés kezdetétől számított 12–18 hónapon belül megkezdje a termelést.
Aktuálisan csaknem egy tucatra tehető az újabban Oroszországban megjelent vagy arra készülő nemzetközileg jegyzett autógyártók száma.
DaimlerChrysler: a német–amerikai autógyártó a GAZ-zal folytat tárgyalásokat motorok, hajtásláncok szállításáról, amelyeket korszerűsített Volgákba építenének be. Emellett két Chrysler-modell licencgyártása is napirenden van. A Nyizsnyij Novgorod-i cég egy – meg nem nevezett – teherautó-gyártóval a kiöregedő GAZellek utódját jelentő jármű közös előállításáról tárgyal és megkezdte egy, az Euro 4-es környezetvédelmi követelményeket teljesítő dízelmotor tesztjét. Ezt az erőforrást ausztrál partner segítségével fejlesztik.
General Motors (GM): ez év elején az alkatrészek áráról folytatott vita miatt rövid időre megakadt a GM és az Avtovaz által 2002 óta közösen gyártott Chevy Nivák előállítása. Mindez nem volt akadálya annak, hogy ezek és a 2004-től gyártott Chevrolet Vivák száma átlépje a 100 ezer darabot. Emellett a GM Europe Szentpétervárott zöldmezős beruházásként két autógyárat is épít, amelyek várhatóan 2008 végére kezdik meg a termelést. A tervek szerint az összesen 115 millió dolláros beruházással megvalósuló gyártóbázison kezdetben évente 25 ezer új jármű készülhet, és a SUV típusú Chevrolet Captiva modellek (NAPI Lendület, 2006. július 28., II. oldal) mellett egy újgenerációs kompakt autót gyártanak majd.
Fiat: egy nemrég aláírt megállapodás értelmében a Szeversztál-Auto üzemében Fiat személyautókat is gyártanak helyi piacra. A tervekben több tízezer Albea és Palio összeszerelése szerepel. A Szeversztal-Auto a koreai Ssangyonggal is folytat tárgyalásokat, a dél-koreai gyártóval egy szabadidő-autót állítanának elő közösen.
Ford: Oroszországban az elmúlt években az egyik legnagyobb számban eladott külföldi autó a Ford Focus volt, amelyet a szentpétervári Ford-üzemben szerelnek össze. Jelentős részben a magas, 40-60 százalékos helyi beszállítói aránynak köszönhetően a 80 ezer darab éves kapacitású gyárból kikerülő autók olcsóbbak, mint az importált Focusok.
Kia: négy év alatt, 2005–2009 között 148 ezer Spectra limuzint akar gyártani a dél-koreai Kia Motors és orosz partnere, a SOK-csoport. Az oroszországi összeszerelés a Kia legnagyobb, az autógyártás teljes spektrumát átfogó külföldi vállalkozása.
Kínai gyártók: több kínai autógyár is meg akarja vetni a lábát az orosz piacon. A Nanjing Automobile Group 40 ezer kisteherautót akar előállítani 2010-re, míg a Chery Automobile 6500 személyautót és SUV-ot gyártana még az idei évtől kezdődően. A First Automotive Works (FAW), Kína legnagyobb állami autógyártója – a Volkswagen partnere – egy meglévő üzemben kezdte meg a termelést Oroszországban és egy új építését is tervezi. Ez a cég évente 6000 SUV-ot és pickupot akar előállítani.
Nissan: a japán Nissan néhány hónappal ezelőtt jelentette be, hogy évi 20-30 ezer jármű előállítására képes összeszerelő üzemet épít Szentpétervárott. Azt nem közölték, milyen típusokat gyártanának, azt viszont igen, hogy alacsony helyi beszállítói aránnyal termel majd az orosz üzemük.
Renault: a Renault a kilencvenes évek közepe óta foglalkozik oroszországi autógyártással. Korábban ugyan meghiúsult a Mégane összeszerelése, ám a néhai Moszkvics-gyárban készülő Logané sikertörténetnek bizonyult: 2008-ra 60 ezer helyben készült Logant akarnak eladni. Eddig 230 millió eurót ruházott be a Renault a moszkvai önkormányzattal közösen alapított gyáregységébe, s 2010-re meg akarja duplázni ottani gyártókapacitását. Az Itar-Tassz hírügynökség jelentése szerint eközben a francia autógyár tárgyalásokat folytat az orosz kormánnyal arról, hogy több száz millió euró befektetésével 25 százalékos részesedést szerez az Avtovazban, ami nyilván egy technológiai együttműködés alapja lenne.
Toyota: hosszabb távon a Toyota oroszországi autóipari beruházása eléri a 200 millió eurót. A bő egy éve átadott szentpétervári üzemben 2007-ben 50 ezer nagykategóriás, Camry személyautót szerelnek össze.
Volkswagen (VW): idén májusban írt alá megállapodást az orosz kormánnyal a VW arról, hogy a Moszkvától délnyugatra, a 160 kilométerre fekvő Kaluga városában összesen 400 millió eurós befektetéssel összeszerelő üzemet épít. A döntést hosszú keresgélés előzte meg, a német cég szakemberei az elmúlt években 70 helyszínt vizsgáltak meg, mielőtt döntöttek. Az évi 115 ezres kapacitású gyárban 2007 második felétől Volkswagen- és Skoda-modellek készülnek. Először Skoda Octaviákat szerelnek majd össze.
