A Hydrogen RE elnevezés a hidrogénnel is üzemelő Wankel-motoros hajtóművet jelöli a Mazdánál, amelyet a márka RX–8-as sportautóiba építenek be. Az új erőforrás használatának megkezdéséhez szükséges hatósági engedélyek megszerzése után az energiaágazatban tevékenykedő Idemitsu Kosan Co. Ltd.-nél és az Iwatani International Corp.-nál kezdtek el használni a napokban egy-egy ilyen különleges járművet. A Mazda 2006 végére további tíz RX–8-as Hydrogen RE lízingbe adását tervezi, elsősorban önkormányzatok és energiaipari vállalatok lehetnek a megrendelők.
A Mazda a 2003-as tokiói autószalonon mutatta be az energiafelhasználás szempontjából különleges RX–8-ast, s 2004-ben már meg is szerezte a hatósági engedélyeket a közúti tesztekhez. Ezekre a különleges technológia hétköznapi használatának gyakorlati tapasztalatai miatt volt szükség. Idén a napokban – 29 hónappal a koncepcióautó bemutatását követően – a gyártó útjára bocsátotta az első hidrogén/benzin vegyes üzemű járművét, amelyben a vezető egyszerű kapcsolóval választhat az üzemanyagfajták között. A vegyes üzemanyag-ellátási rendszer jó megoldás azért is, mert sok helyen még nem található hidrogén-töltőállomás, így a hagyományos kútfejnél is tankolhat a hibrid Mazda.
Hidrogénnel hajtva a rendszer környezetbarát, hiszen nulla a szén-dioxid- és nullához közeli a nitrogén-oxid-kibocsátása, ugyanakkor – a fejlesztők szerint – a hagyományos benzinmotorral hajtott autók vezetési élményét kínálja. A vegyes üzemű autó további előnye, hogy már létező gyártási eljárással, más modelleknél is alkalmazott alkatrészekből állítható elő. Ennek megfelelően a speciális RX–8-asok havi bruttó alaplízingdíja 420 ezer jen – mintegy 750 ezer forint –, ami megközelítőleg fele azon üzemanyagcellás járművek havi lízingdíjának, amelyek Japánban rendelkezésre állnak.
