Visszatér az Opel GT
Sok autórajongó számára a hetvenes évek kultikus sportautója volt az Opel GT, amelynek modern változatát a nagyközönség először a genfi autókiállításon tekintheti meg. A kétüléses autó „pengeéles” karosszériája, klasszikus hátsókerék-hajtása és négyhengeres turbómotorja – az autógyár fejlesztőinek szándékai szerint – az 1968-tól 1973-ig gyártott első GT sikerreceptjét követi. A sportosság további biztosítéka az Opel GT frontmotoros, hátsókerék-hajtású felépítésből adódó kiegyensúlyozott tengelyterhelése, valamint a kétliteres, közvetlen benzinbefecskendezéses ECOTEC-turbómotor 260 lóereje. Nulláról száz kilométer/órás sebességre – gyári adatok szerint – hat másodpercen belül gyorsul fel az új sportos Opel, csúcssebessége meghaladja 230 kilométer/órát. A modell létrehozásának története jó példát ad a General Motors (GM) konszern kontinenseket átfogó együttműködésére. A dizájnt a Vauxhall VX Lightning koncepcióautó inspirálta, amelyet 2003 májusában – a márka 100 éves jubileumára – alkottak a birminghami (Nagy-Britannia) GM Advanced Design Studio munkatársai, a gyártásra pedig a Delaware állambeli (USA) Wilmington üzemet szemelték ki, ahol a Pontiac Solstice és a Saturn Sky testvérmodellek is készülnek. Az Egyesült Államok egyébként már az első Opel GT történetében is nagy szerepet játszott, több értelemben is. Karosszériája ihlette az akkoriban újnak számító úgynevezett „kólásüveg forma” karosszériastílust, amely – többek között – a Corvette Stingray jellemzője lett. Ennek tükrében bizonyára nem véletlen, hogy a GT-k kétharmada Észak-Amerikában talált gazdára. Az első teljesen megújult Opel GT-k várhatóan 2007 elejétől kerülnek a márkakereskedésekbe.
WRC-s tervek a Suzukinál
Az idei World Rallye Car (WRC) 16 nemzetközi futamából (NAPI Lendület, 2006. január 27–28., I. oldal) kilenc egyben Junior WRC (JWRC) típusú verseny is lesz. Ez utóbbiakon két gyári autóval ismét indul a Suzuki. Az egyikben a svéd Per-Gunner Anderson, a másikban a brit Guy Wilks ül majd a kormánykerék mögött – mindketten 2004-ben csatlakoztak a Suzuki-csapathoz. Ezzel egyidejűleg már most szárnyra kapott a hír, miszerint a Suzuki a Fiattal közösen kifejlesztett SX4-es modell raliváltozatával jövőre a WRC-versenyeken is indulna. Míg a japán márka eddigi kínálatában szereplő 1600-as Ignis és Super Swift méretei miatt nem felelt meg a WRC-s versenyzés előírásainak, addig az SX4 – a ralizáshoz megfelelő átalakítások, többek között a karosszéria alacsonyabbra helyezése után – alkalmas a feladatra. Addig is a Suzuki várakozásai szerint a versenyzők mindent megtesznek az idei futamokon azért, hogy a tavalyi összetett ezüst- és a 2004-es aranyérem után ismét a dobogó legmagasabb fokára állhassanak.
