BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétütemű, kéthengeres dízel a Daihatsutól

2005. szeptember 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kéthengeres, 1200 köbcentiméteres, kétütemű dízelmotort mutatott be a frankfurti autókiállításon a Toyota-csoporthoz tartozó Daihatsu Co. A 88 lóerős (65 kW), 230 Nm maximális nyomatékú erőforrás a világ első és eddig egyetlen ilyen technikájú motorja. A kétütemű motor elvileg hatékonyabb lehet, mint a négyütemű, hiszen a főtengely minden fordulatára esik egy meghajtó – égési – periódus, ám ennek az az ára, hogy egyszerre kell megszabadítani a hengereket a kipufogógáztól és besűríteni az új üzemanyag-levegő keveréket. Erre összetett megoldást dolgoztak ki a japánok. Hibrid rendszerrel távolítják el az égéstermékeket: ezek egy része a hengerfejbe fúrt lyukakon – a dugattyú alsó holtpontjánál – távozik, majd innen elvezetve – egy levegő-visszahűtőn át tovább sűrítve – meghajtja a common rail üzemanyag-befecskendező rendszer turbófeltöltőjét. A maradék kipufogógáz a hengerfej tetejének szélén, két szelepen át jut ki a motorból, miközben a hengerfej közepén nagy nyomással áramlik be az új robbanó keverék, amelyet a felfelé mozgó dugattyú összesűrít. A keverék nyomását az említett „sima” turbón kívül egy, a motorról meghajtott szuperturbó is növeli, a gyakoribb robbanások miatti pluszhő kezelésére pedig hőálló anyagokat és speciális hűtést alkalmaznak. Mindent egybevetve az autógyár fejlesztői szerint a motor teljesítheti az Euro V. környezetvédelmi normát, amely évek múlva lép érvénybe.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet