BUX 139003.15 1,0 %
OTP 44600 1,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszaszorítanák a baromfisok a feketegazdaságot

A baromfiágazat madárinfluenza kapcsán elszenvedett veszteségének csupán töredékét fedezi az EU. A feketegazdaság visszaszorításából ugyanakkor évente 8-10 milliárd forint állami többletbevétel képződhet.

2006. július 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A madárinfluenza miatt eddig becslések szerint mintegy 18-20 milliárd forint veszteség érte a magyarországi baromfiágazatot, amit az Európai Unió legfeljebb 1,5 milliárd forinttal kíván kárpótolni. Erről Bárány László, a Baromfi Terméktanács (BTT) új elnöke, a szabad tartásos baromfitartásról is ismert Master Good Kft. tulajdonosa beszélt. A járványügyi intézkedések miatt megelőzési céllal eddig körülbelül 800 ezer háziszárnyast öltek le. Csak a megsemmisített állatok értéke, továbbá a megsemmisítés költsége volt csak 1,5 milliárd forint, az ágazat közvetett kára azonban ennek a többszöröse.
A szakember arról is tájékoztatott, hogy a baromfiágazatnak különböző fejlesztésekre az elkövetkező években 25-30 milliárd forintra volna szüksége. Ebből hatékonyabb járványvédelmet, piacvédelmet és egyéb állat-egészségügyi intézkedéseket kellene megvalósítani, de a feketegazdaság elleni küzdelemre is szükség van ahhoz, hogy a baromfiágazat kilábaljon jelenlegi kritikus helyzetéből. A tervek megvalósításához, illetve a korszerűsítéshez nem lesz könnyű megtalálni a forrásokat, az ágazatban ugyanis szinte semmilyen nyereség nem képződik, a bankok pedig labilisnak ítélik a baromfiszektor helyzetét, így nem szívesen hiteleznek a termelőknek és a feldolgozóknak.
A BTT és az agrártárca megállapodása nyomán ugyanakkor évente 8-10 milliárd forint többletbevételhez juthat a büdzsé, ha a szürke- és feketegazdaság 70-80 százalékát sikerülne felszámolni. Ennek érdekében a terméktanács bevezeti az általa szavatolt embléma használatát a magyar termékeken. A magyar baromfi hozzávetőleg 30-35 százaléka kerül a magyar asztalokra a feketegazdaságból – véli a terméktanács elnöke. Ez körülbelül 50 millió kilogramm baromfihúst jelent évente, ami egy főre számítva 5 kilogramm.
Bárány László bejelentette azt is, hogy a terméktanács megkapta a lehetőséget, hogy a következő hétéves fejlesztési tervekhez a legfontosabb fejlesztési irányokat maga dolgozza ki annak érdekében, hogy politikasemleges, versenyképes irányba terelődjön a baromfiágazat sorsa Magyarországon. A jelenlegi nehéz helyzet mind a feldolgozók, mind a tenyésztők között csődöket okozhat már a közeljövőben.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet