A Rabobank szerint az EU éves biodízel-fogyasztása 2010-ben elérheti a 6,0 millió tonnát. Ez azt jelenti, hogy ha a repce marad a fő nyersanyag és élelmezési célra is termelni kell, az EU-nak az elmúlt három évi 11,7 millió tonna évi átlagról 2010-ig 23 millió tonnára kell bővítenie repcemagtermelését. A bank más elemzőkkel együtt arra figyelmeztet, hogy ezt a célt meglehetősen nehéz megvalósítani, tekintettel a földterület hiányára, következésképp az uniónak a következő öt évben bővítenie kell az egyéb olajfélék használatát, ha el szeretné kerülni a repceolaj-ellátási gondokat. Jelenleg a repceolaj több mint kilencven százalékban járul hozzá az európai biodízel-termeléshez, és bár a pálmaolaj európai népszerűsége nő, a biodízelhez való alkalmazása jelenleg marginális, akárcsak a szójáé. Az európai repceolajárak a biodízel-boom folytán az elmúlt öt évben duplájukra, tonnánként 650 euróra növekedtek, és csak tavaly száz euróval drágult a termék. Tavaly a biodízel az európai repceolajtermésnek mintegy 45 százalékát „szívta fel”, ezért egyes nagyobb élelmiszer-termelők nagy fáradság árán igyekeznek alapanyaghoz jutni.
Az olívaolajból is keresleti piac van, ami kihat a hazai felhasználókra is. Bár a mediterrán országokhoz képest még mindig csekély az olívaolaj egy főre jutó magyarországi fogyasztása – havi 0,15 deciliter, szemben az olaszok átlagos 1,3 literjével –, az AC Nielsen adatai szerint a magyarok egyre többet vásárolnak belőle. Az emelkedő tendenciát mi sem bizonyíja jobban, mint az, hogy tavaly 50 százalékkal több olívaolaj fogyott, mint 2003-ban. A szűz és extra szűz olívaolaj gyártóit, illetve importőreit tömörítő Extra Szűz Olívaolaj Egyesület legfrissebb prognózisa szerint az idén mégis megtorpanhat a fogyasztás növekedése. A tavalyi nyár ugyanis igen száraz volt a mediterrán vidékeken, és ennek következtében az olajfák jelentős része kiégett. Bár a termés a sok napsütésnek köszönhetően kimagaslóan jó minőségű volt, mennyiségileg jócskán elmaradt az előző évekhez képest. A rossz termésátlag és az egyre inkább növekvő kereslet hatására januárban a tőzsdei alapanyagárak 80 százalékkal voltak magasabbak a 2005. évinél. Az alapanyagárak növekedése pedig – igaz, jóval kisebb mértékben – jelentkezik a vásárlóknál is. Az áremelkedést minden gyártó és forgalmazó saját beszerzési lehetőségeinek figyelembevételével állapítja majd meg. A szakemberek úgy számolnak, hogy hamarosan elfogynak a tavalyi készletek, így az üzletekben májustól akár 15–40 százalékos drágulásra is számítani kell. A egyesület tagjai ugyanakkor bíznak abban, hogy az áremelkedés ellenére a fogyasztók nem fordulnak el az olívaolajtól és folytatódhat a termék hazai sikertörténete.
