Megfordulhat a történelmi rekordot, 25 éves csúcsot elért drágulási irányzat a cukorpiacon (NAPI Gazdaság, 2006. április 3., 11. oldal). Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) külszolgálatainak (FAS) Bloomberg által ismertetett jelentése szerint a várható fordulat hátterében az áll, hogy India az október 1-jén kezdődő 2006/2007-es idényben évek óta először nem importál, mivel termelését 10 százalékkal, 22,3 millió tonnára bővítheti, sőt, már 2005/2006-ban nettó exportőrré nőheti ki magát a nagyobb termelés, illetve a farmereit erre serkentő szilárd nemzetközi árak jóvoltából. A kivitele idén 600 ezer tonna, 2006/2007-ben pedig 1,5 millió tonna körül lehet. A világ második legnagyobb fogyasztójaként számon tartott Kínában az import az október 1-jén kezdődő gazdasági évben a 2005/2006. évi 1,4 millió tonnáról 1,1 millió tonnára csökkenhet, a termelés ugyanis 9,6 millió tonnáról 11,1 millió tonnára nő. A cukorpiacon az eladóknak Oroszország nyújthat vigaszt, a fogyasztása ugyanis az október 1-jén kezdődő évben 1,6 százalékkal, 6,81 millió tonnára növekedhet, miközben a készletek 1988 óta a legalacsonyabb szintre, 400 ezer tonnára szűkülnek. A termelés előreláthatólag 2,55 millió tonna körüli szinten marad, s az import – amelyben a legnagyobb arányban Brazília és Kuba részesedik – 2,4 százalékkal, 4,3 millió tonnára bővülhet. A trendfordulónak ugyanakkor némileg ellentmond, hogy a termelők sorában világelső Brazília cukornádtermésének több mint felét a drága benzinnel szemben alternatívát kínáló etilalkohol gyártására kívánja felhasználni, a második legnagyobb exportőr Thaiföld termését pedig aszály károsította.
A március végi, londoni és New York-i tőzsdén tapasztalt ugrásszerű cukorár-emelkedésnek az Ausztráliában dúló ciklon adott alapot, amely alaposan csökkentette a déli területek cukornádtermését – hívja fel a figyelmet az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) piaci információs osztálya jelentésében. Az erről szóló hírek ugyanakkor csupán lassú áremelkedést okoztak, a hónap végén azonban a pénzügyi alapok is vásárolni kezdtek a tőzsdék határidős piacain, ami gyorsan felvitte az árakat. Az EU-ban 2,5 millió tonnával csökkentették a kvótamennyiséget a túltermelés megszüntetése érdekében. Az uniós cukorkészlet azonban a kutatók szerint még akkor is legalább 2 millió tonnával nő a 2006/2007-es gazdasági évben – mivel az export 7 millió tonnáról 2 millió tonnára csökkent –, ha az uniós cukorgyártók a kvótacsökkentésnél nagyobb mértékben fogják vissza termelésüket. A hazai cukorpiac eközben érdemben nem változott: a cukor fogyasztói ára továbbra is a kilogrammonkénti 191 forintos szinten áll és nincs hír újabb intervenciós felajánlásról, de Magyarország így is a második legnagyobb intervenciós készlettel rendelkező uniós tagállam.
