A várthoz képest drágul a nikkel: átlagos ára egy kínai előrejelzés szerint idén 9 százalékkal meghaladhatja a korábban vártat. Hszü At-jung, a Kínai Színesfémipari Társulás kutatórészlegének elemzője a Bloombergnek adott nyilatkozatában a novemberben várt 11 ezer dollárról 12 ezerre módosította a 2006-ra prognosztizált tonnánkénti szintet – tavaly
14 766 dollár volt az átlagos érték – a rozsdamentesacél-termelés alakulásából kiindulva. A nikkel kétharmadát e termék gyártásához használják, s Kínában ezen acélfajta termelése növekedés elé néz, így apadhat a világméretű felesleg – fejtette ki a szakember, akinek adatai szerint a kínai nikkelfelhasználás 34 ezer tonnával, 210 ezer tonnára bővülhet, és Kína Japán megelőzésével a fém világviszonylatban legnagyobb felhasználójává nőheti ki magát. Október 26-án a Nemzetközi Nikkeltanulmányi Csoport (INSG) még úgy ítélte meg, hogy a globális termelés idén a 2005. évi 1,29 millió tonnáról 1,35 millió tonnára növekedhet, és 10 ezer tonnával meghaladhatja a megrendeléseket.
A nikkel és a horgany ára eléggé hullámzó volt az elmúlt években – mondta lapunknak Zámbó József, a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés igazgatóhelyettese. A szakember rámutatott arra, hogy a magyar fémeseket a nikkel kevésbé érinti, mivel nikkelötvözetű – saválló, rozsdamentes – acéltermékeket nemigen gyártanak.
A horgany már izgalmasabb, de ebből általában – készleteiket feltöltve az áringadozás miatt – előre bevásárolnak a felhasználók. A horgany ára hétfőn történelmi csúcsot ért el Londonban, miután elemzők azt jelezték előre, hogy 2006-ban a döntő részt az acél rozsdásodás elleni védelmére használt fém iránti kereslet meghaladja a termelést. A három hónapos jegyzés tonnánként 31 dollárral, illetve 1,6 százalékkal, 1997 dollárra ugrott és két dollárral megdöntötte az 1989. március 13-án felállított előző rekordot az ágazati piacok sorában világelső londoni fémtőzsdén (LME). A fejleményekről tudósító Bloomberg emlékeztet, hogy a Goldman Sachs Group december 15-én 330 ezer tonnás hiányt jósolt erre az évre, a Barclays Capital január 6-i jelentése pedig az ellátási szűk keresztmetszetből kiindulva arra számít, hogy a tonnánkénti átlagár a tavalyi szintről 44 százalékkal, 2 ezer dollárra emelkedik.
Scheili Zoltán, a Metalloglobus Félgyártmány Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója nem tudja mire vélni a drágulást, mivel a horgany ára 1200–1300 dollár körüli szokott lenni. Emlékeztet arra, hogy az 1989-es – néhány napos – csúcsot is az amerikai fogorvosok által támasztott kereslet okozta. A horgany áremelkedése azért is érthetetlen, mert alapvetően bádogosmunkákhoz használják, ezek szezonja pedig nem most van, 7 Celsius-fok alatt az anyaggal nem is lehet dolgozni. A másik felhasználási terület a sárgaréz előállítása, ennek növekedése esetleg indokolhatja a drágulást, nem beszélve a készletekről. Gazdaságosan helyettesíteni a horganyt igazából semmivel nem lehet.
