BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállapodás a cukorreformról

2005. november 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei háromnapi vita után megállapodtak az EU cukorrendtartásának reformjáról. Az Európai Bizottság eredeti javaslatán némileg enyhítettek, így 39 helyett csak 36 százalékkal csökkentik a cukor árát, és nem két, hanem négy év alatt. Kompromisszum született a cukorrépa-termesztők és a cukorgyárak kártalanításáról is: a szerkezetváltást mintegy hét és fél milliárd euróval támogatják, s a gazdák kiesett jövedelmük 64,2 százalékát kaphatják meg. Ezzel a brit elnökségnek sikerült leszerelnie a 11 tagállam, köztük Magyarország ellenkezését. Kedvező hír Budapest számára, hogy 300 ezer tonnával megemelik az izoglükóz termelési kvótáját is, amelynek több mint negyede (a jelenlegi termelés arányában) Magyarországra jut. (Az izoglükóz édesítőszer a fruktóztartalmú kukoricából készül.) A jelenleg a világpiaci árnál háromszor drágább uniós cukor, illetve az exporttámogatási, valamint behozatali kvóta rendszere már régóta tüske a nemzetközi konkurencia szemében. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jövő májusig adott időt az EU-nak a négy évtizedes árgarancia korrekciójára, igazat adva a három panaszosnak, Ausztráliának, Brazíliának és Thaiföldnek. A megállapodás jobb alkupozíciót teremt az EU számára a világkereskedelem további liberalizálásáról folyó dohai WTO-tárgyalásokon, amelynek következő, miniszteri szintű egyeztetése a jövő hónapban lesz Hongkongban.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet