Negyed százada nem látott magasságokba emelkedett a platina ára, s a drágulás előreláthatólag folytatódik. A Bloomberg szerint ugyanis a kínálat nem tud lépést tartani a kereslet bővülésével. Elemzők szerint ebben a kínai igény növekedése játsza a fő szerepet: a nemesfém második legnagyobb fogyasztójaként ismert ázsiai ország a globális felhasználás 24 százaléka felett rendelkezik. A kereslet bővülését egyrészt az ékszerpiaci kereslet növekedése, másrészt az IT szektor igényszintjének emelkedése okozza. Az utóbbi ágazatban a folyékonykristály-kijelzők, a lapos tévéképernyők és a komputermonitorok gyártásához használják fel a fémet. Emellett a benzinárak növekedése miatt Európában egyre többen választanak dízelmeghajtású autót, ami szintén növeli a nemesfém keresletét, a dízeljárművekhez szükséges elektromos konverterek gyártásához ugyanis platinára van szükség. Az ilyen járművek még a dízelautóktól hagyományosan idegenkedő amerikai piacon is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, a világszintű autógyártásnak pedig ma már több mint ötven százalékát teszik már ki ebben az évben. A kereslet élénkülése nyomán a platina prompt ára 1980 márciusától számítva a legmagasabb szintre, unciánként (31,1035 gramm) 0,2 százalékkal, azaz 1,50 dollárral, 945 dollárra emelkedett a napokban, a következő három-négy hónapban pedig akár ezer dollárig is eljuthat – vélik az elemzők. Idén 9,4 százalékkal darágult a nemesfém, szemben a tavalyi 5,9 százalékos áremelkedéssel. A trendet szemlélteti továbbá, hogy a prompt átlagár a júliustól szeptemberig tartó időszakban 896,69 dollár körül mozgott, szemben a megelőző három hónap 871,64 dolláros átlagával.
