Tovább emelkedett tegnap a réz ára a londoni fémtőzsdén, 3600 dollár felett is kötöttek határidős ügyleteket, végül a jegyzés 3590 dolláron zárt. A drágulás a Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint elsősorban az arizonai és a texasi bányatársaságoknál és feldolgozóknál elhúzódó sztrájk következménye a felhasználási szempontból holtszezonnak számító nyári hónapokban. A Grupo Mexico SA-hoz tartozó Asarco vezetése nem tudott megegyezni a szakszervezettel, a kudarc pedig további lendületet adott a drágulásnak (az Asarco érdekeltségeiben július első hetében kezdődött a munkabeszüntetés).
Január óta mintegy 15 százalékkal emelkedett a réz ára, a Bloomberg szerint ez az arizonai és a zambiai bányászsztrájkok következménye, ugyanakkor a kínai és az egyesült államokbeli felhasználók kereslete is folyamatosan bővül. A tőzsdei készletszint jelenleg kielégítő, az utóbbi időszakban 1625 tonnával, illetve 3,2 százalékkal nőtt, augusztus 11-én 5800 tonnán állt a készletszint, bár július végén még 31 éves mélypont körül mozgott.
A folyamatos áremelkedés a magyar felhasználók számára is magasabb árakat jelent: mint azt korábban megírtuk (NAPI Gazdaság, 2005. július 20., 8. oldal), az év végén akár a 3800–4000 dollár körüli rézárak is elképzelhetők, a további, 10 százalék körüli áremelkedés a késztermékek szintjén 5-6 százalékos drágulást okozhat. Az elektronikában és az építőiparban alkalmazott fémtermékek ára pedig már emelkedett az idén, így összesen 10 százalékot is meghaladó drágulás következhet be az idén Magyarországon.
