BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájkolók húzzák a rézárat a csúcsra

2005. augusztus 15. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tovább emelkedett tegnap a réz ára a londoni fémtőzsdén, 3600 dollár felett is kötöttek határidős ügyleteket, végül a jegyzés 3590 dolláron zárt. A drágulás a Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint elsősorban az arizonai és a texasi bányatársaságoknál és feldolgozóknál elhúzódó sztrájk következménye a felhasználási szempontból holtszezonnak számító nyári hónapokban. A Grupo Mexico SA-hoz tartozó Asarco vezetése nem tudott megegyezni a szakszervezettel, a kudarc pedig további lendületet adott a drágulásnak (az Asarco érdekeltségeiben július első hetében kezdődött a munkabeszüntetés).
Január óta mintegy 15 százalékkal emelkedett a réz ára, a Bloomberg szerint ez az arizonai és a zambiai bányászsztrájkok következménye, ugyanakkor a kínai és az egyesült államokbeli felhasználók kereslete is folyamatosan bővül. A tőzsdei készletszint jelenleg kielégítő, az utóbbi időszakban 1625 tonnával, illetve 3,2 százalékkal nőtt, augusztus 11-én 5800 tonnán állt a készletszint, bár július végén még 31 éves mélypont körül mozgott.
A folyamatos áremelkedés a magyar felhasználók számára is magasabb árakat jelent: mint azt korábban megírtuk (NAPI Gazdaság, 2005. július 20., 8. oldal), az év végén akár a 3800–4000 dollár körüli rézárak is elképzelhetők, a további, 10 százalék körüli áremelkedés a késztermékek szintjén 5-6 százalékos drágulást okozhat. Az elektronikában és az építőiparban alkalmazott fémtermékek ára pedig már emelkedett az idén, így összesen 10 százalékot is meghaladó drágulás következhet be az idén Magyarországon.

Arató János
Arató János
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet