Magyarországon idén 1 millió 510 ezer hektár őszi vetésterületről összesen 6,7 millió tonna búzát takarítanak be – ismertette Magda Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista elnöke a kormány „számait” a hamarosan kezdődő aratás kapcsán. Hozátette: 217 ezer hektárról további 600 ezer tonnát vágnak le tavaszi árpából, így az összes kalászos termés 7,3 millió tonnára várható. Ehhez jön még 120 ezer hektárról a káposztarepce, 80 ezerrel hektárról pedig egyéb növények, ezek 7,8 millió tonnára növelik az idei termést.
Ehhez képest 13,5 millió tonna „uniós minőségű”, tehát jó tárolókapacitás van az országban, nincs tehát gond a nyári időszakban a raktározással, még akkor sem, ha a raktárkapacitásból 6 millió tonna jelenleg le van kötve – jelentette ki Magda Sándor. A 6 millió tonna termény kukorica és búza, ennek egy része intervenciós áru, egy része pedig közraktáron van, s jelentős az a mennyiség is, amellyel állattartó telepek igényét szolgálják ki saját felhasználás keretében. A szakember számításai szerint a 6 millió tonnából csaknem 1 millió tonna kerül ki takarmányozási célra, illetve az intervenciós áruból százezer tonnás nagyságrendekben külföldre. Aki tehát azt mondja, hogy raktározási gondok lesznek az aratás időszaka alatt, az hazudik vagy hisztériát kelt hozzá nem értésből vagy azzal a szándékkal, hogy zavar legyen a fejekben.
Magda Sándor szerint gond inkább az őszi időszakban lehet, mivel 500 ezer hektár napraforgót és 1,2 millió hektár kukoricát takarítanak még be, s napraforgóból 1-1,5 millió tonna, míg kukoricából 7 millió tonna termésre lehet számítani. Ennek az elhelyezéséről gondoskodni kel, de az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) raktárépítési pályázatait elbírálták, mintegy 2 millió tonna tárolótér építése kezdődik meg hamarosan. Mégpedig olyan gyors építési technológiával, ami lehetővé teszi azt, hogy az új tárolók, ha a napraforgó számára már nem is, de a kukoricának már mindenképpen új raktározási lehetőséget jelentsenek. Ezekből a tárolókból mintegy 750 ezer tonnányi kapacitást folyami és vasúti csomópontokban építenek meg, azzal számolva, hogy Magyarország később, hosszabb távon is folyamatos exportőr lesz gabonából, ha nem is a mostani nagyságrendben, de jobb termelési mutatókkal, búzánál elérve a 6-6,5 tonnás, kukoricánál pedig a 9-10 tonnás hektáronkénti termésátlagot.
