BUX 139875.44 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indul az EU-ban a cukorreform

2005. június 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Harminckilenc százalékkal kívánja lefaragni a cukorárakat Mariann Fischer Boel, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős tagja az EU negyvenéves rendszerének átalakítását célzó program részeként. Michael Mann szóvivőnek a Bloomberg által ismertetett brüsszeli nyilatkozata szerint az Európai Bizottság kedden indítványokat terjesztett elő, amelyek alapján két esztendő alatt hajtanák végre a mérséklést, és 2012-ig több mint harmadával csökkentenék a termelést.
A cukor világviszonylatban harmadik legnagyobb termelőjének és második legnagyobb fogyasztójának számító EU a cukorrépa-termesztőknek folyósított, a WTO által törvényellenesnek minősített szubvenciók több mint 40 százalékos csökkentése révén kívánja mérsékelni költségvetési terheit, ezenkívül a vámmentes bevitel növelése révén segítségben kívánja részesíteni a fejlődő országok nemzetgazdaságait. Mariann Fischer Boel a 25 ország alkotta térségben a tonnánkénti árat 632 euróról 386 euróra (470 dollár) szállítaná le. Az érintett vállalatok sokallják a szubvenciócsökkentést, Elena Espinosa spanyol mezőgazdasági miniszter egyenesen törvényellenesnek nevezte azon tervet, hogy a cukortermelést a kevésbé hatékony országokból átcsoportosítsák a versenyképesebb régiókba. Becslések szerint az EU éves cukortermelése a csomagterv jóváhagyása esetén a jelenlegi 19,7 millió tonnáról 2012-ig 12 millió tonnára eshet vissza, a cukortermelésből kiszorulókat kártalanítaná az EU. Az uniós gazdák át tudnának térni a cukorrépa termesztéséről a kukorica vagy búza termesztésére, a feldolgozókat azonban be kellene zárni. Az EU-ajánlásban szereplő kivásárlási terv szerint a bezáráshoz kompenzációt adnának a gyáraknak.
A tervezett reform kapcsán még éles viták és remélhetőleg változtatások várhatók a végleges döntésig – mondta lapunknak a Cukoripari Egyesülés (CIE) igazgatója, a Cukor Terméktanács titkára. Koczka Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a reform hatására Németországban és Franciaországban, Nagy-Britanniában és Hollandiában maradna fenn a cukortermelés. Portugália, Spanyolország, Szlovénia, Lettország, Litvánia, Finnország, Olaszország, Görögország, Írország, Lengyelország és Magyarország ugyanakkor már jelezte, hogy nem ért egyet a javaslattal. Egy belső uniós elemzés szerint a 25 tagállamból csupán nyolcnak maradna érintetlen a cukortermelő ipara, a fennmaradó 17 esetében csökkenne vagy teljesen megszűnne a termelés.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet