BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Balkáni cukor a magyar piacon

Jól zárták a kampányt a magyarországi cukorgyárak és velük együtt a termelők is, az uniós csatlakozás ugyanis jövedelmezőséget hozott az ágazatba. A balkáni országok Magyarországra érkező exportjának azonban nem örülnek a magyarországi gyártók.

2005. február 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nemrég lezárult kampányban összesen 3,5 millió tonna répából 500 ezer tonna cukrot gyártottak a magyarországi cukorgyárak – derül ki a Cukoripari Egyesülés (CIE) adataiból. „Mind gyáraink, mind pedig az EU-szabályozásra való felkészülésünk jelesre vizsgázott. Bár az unió hamarosan megreformálja a jelenleg működő piacszabályozási rendszert, ez a kampány jól példázta, hogy a magyar cukorvertikum életképes, és a továbbiakban is van létjogosultsága” – összegzi a kampány tanulságait Fischer Béla, a Magyar Cukor (MC) Rt. vezérigazgatója, aki a magyar cukoripart képviseli az iparág európai szervezetében.
A 2004-ben debütáló uniós piacszabályozás és a kedvező időjárás jelentős előrelépést jelentett a cukorrépa-termelő, szállítási joggal rendelkező gazdaságoknak, az EU-ban előírt cukorrépa-minimumár ugyanis biztos megélhetést jelent számukra. A tavalyi termés rekordnak számít, s az uniós szabályozásnak köszönhetően a termelők harmadával többet kaptak a répáért, mint az EU-csatlakozás előtt – hívja fel a figyelmet Koczka Zoltán, a CIE igazgatója. Az MC Rt.-nél tavaly 75 százalékkal több nyersanyagot vásároltak fel, mintegy 26 százalékkal magasabb – tonnánként átlagosan 11 900 forintos – átvételi áron az egy évvel korábbinál. Kocka Zoltán szerint a csatlakozás éve a cukoriparnak is jó volt, javult a jövedelmezőség, ami majd a versenyképességet is erősítheti.
Az uniós csatlakozás ugyanakkor nem csupán előnyökkel jár. A balkáni országok például – egy nemzetközi kereskedelmi egyezmény nyomán – vámmentesen hozhatnak be az EU-ba cukrot. Mivel ezen országok cukorexportjának jelentős része korábban Olaszországba és Görögországba került, most azonban az olasz termés is kimagasló, az utóbbi időszakban 7–10 ezer tonna balkáni cukor érkezett Magyarországra. Az ottani gyártóknak ez jó üzlet: az olcsón vett alapanyagból készült terméket magas uniós áron adják el. Július 1-től azonban Szerbia 180 ezer, Bosznia 12 ezer, Albánia pedig ezer tonnás kereskedelmi kvótát kap, s remélhetőleg a Brüsszeli Bizottság figyeli majd a cukorpiacot.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet