BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tavaly duplázott a nikkel

A nikkel ára tavaly több mint kétszeresére nőtt a világpiacon, a csökkenés azonban már elkezdődött.

2005. január 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kína ez év első felében, Japánt lekörözve, a világ legnagyobb nikkelfelhasználója lehet – véli előrejelzésében a világ nikkel-előállításában – a moszkvai OAO GMK Norilszk után – második helyen álló torontói Inco. A Bloomberg által ismertetett prognózis abból indul ki, hogy Kína bővíteni kívánja áramtermelését, olajbányászatát, vízvezeték-hálózatát és közlekedési infrastruktúráját, s így nem nélkülözheti a rozsdamentes acél előállításához szükséges színesfémet.
A nikkeltermelés kétharmadát felvevő rozsdamentes acél gyártása Kínában az idén 800 ezer tonnával emelkedik az Inco szerint, a speciális acélt gyártó termelők brüsszeli központú szervezete, az ISSF adataiból pedig az tűnik ki, hogy világviszonylatban is egyre több ilyen ötvözetet állítanak elő. A gyártás nemzetközi szinten a múlt év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest 7,3 százalékkal, 18,2 millió tonnára bővült. Ennek tükrében hitelesnek tűnik a Barclay’s Bank becslése, amely szerint a nikkel iránti igény 2005-ben 4,5 százalékkal, 1,1 millió tonnára emelkedik – ez 11 ezer tonnával meghaladja a termelést.
Peking úgy kívánja szabályozni az ország nikkelfelhasználását, hogy január 1-től megszüntette a fém kivitelét ösztönző adókedvezményt. (Korábban az alumínium és a vasötvözet exportjára vonatkozóan is hasonló döntés született.) Tavaly novemberig Kína 14 112 tonna nikkelt értékesített külföldön és 53 920 tonnát importált. A világ teljes nikkelkereslete 2004-ben 1,28 millió tonna volt, ez 2005-ben 1,32 millió tonnára bővülhet.
A nikkel ára az elmúlt évben több mint kétszeresére emelkedett, amihez hozzájárult az is, hogy felhasználói hiányzó nyersanyag-utánpótlásuk pótlására 22 százalékkal, 18 900 tonnára apasztották a londoni fémtőzsde (LME) raktárkészleteit. A fém három hónapos jegyzése a múlt héten tonnánként 12 925 dollárra növekedett és január 5-én – az 1989. márciusi csúcsot megdöntve – 17 100 dollárral rekordot állítottak fel. Azóta azonban visszaestek az árak. A londoni Economist Intelligence Unit (EIU) gazdasági kutatócsoport szerint az idén a nikkel ára akkor fog tartósan csökkenni, amikor a termelés utoléri a keresletet.
Valóban jelentősen drágult tavaly a nikkel, de az igazi csúcsot az év közepén érte, az év végére – még az említett rekordot figyelembe véve is – jelentősen csökkent e fém ára. Nagyobb ármozgással mi nem is számolunk a közeljövőben, ellentétben a rézzel, amely még mindig drága a világpiacon – emlékeztetett Lakos Ernő, a színesfémek exportjában érdekelt Metalloglobus Rt. vezérigazgatója. Magyarországon csak e vállalatnak van nikkel–kadmium akkumulátorok bontására képes üzeme, ahol jelentős mennyiségű exportálható nikkel nyerhető ki. A tavalyi kivitelnél a magas világpiaci ár többet hozott a cég konyhájára, mint amennyit az erős forint bevételromboló hatása elvitt – tette hozzá a vezérigazgató.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet