A 2003/2004-es cukorévhez hasonlóan a 2004/2005-ös időszak is deficitesnek mutatkozik, ami tovább csökkentheti az édesítőszerből a korábbi években felhalmozott készleteket a világpiacon – prognosztizálja a Nemzetközi Cukorszervezet (ISO). Elemzők ráadásul a globális cukorfelhasználás 2,1 százalékos átlagos növekedésével számolnak. Az ISO előrejelzése szerint 2004/2005-ben a világ teljes répacukor-termelése előreláthatóan 0,419 millió tonnával csökken, a nádcukoré ugyanakkor 1,631 millió tonnával növekszik. A nádcukor aránya a világ összes cukortermeléséből így 76,6 százalékra emelkedik; az 1960-as években még a világ cukortermelésének 43,5 százaléka származott répából.
Magyarországon hamarosan befejeződik a cukorrépa felszedése – jelenleg 90 százalékos a betakarítási arány –, a cukorgyáraknál azonban a kampány idén december végéig is elhúzódhat a bőséges termés miatt – mondja Koczka Zoltán, a Cukor Terméktanács titkára. Az agrártárca adatai szerint 66 ezer hektárról eddig 2,65 millió tonna cukorrépát takarították be. A Cukor Terméktanácsnál (CT) úgy kalkuláltak, hogy az év elején tervezett csaknem 3 millió tonnás cukorrépaterméshez, illetve 66-67 ezer hektárnyi répával bevetett területhez képest idén végül 3,3-3,4 millió tonna cukorrépából várhatóan 450-470 ezer tonna cukrot készítenek a cukorgyárak, szemben a tavalyi 2,3 millió, illetve 260 ezer tonnával. Ez meghaladja az ország uniós „A” és „B” kvótáját – ami összesen 401 684 tonna –, ezért ebben az évben előreláthatóan jelentős mennyiségű, úgynevezett „C” cukrot is gyártanak az üzemek. Az „A” kvóta keretébe a belső piacra termelt, támogatott cukor, míg a „B” kvótába az exportra termelt, támogatott cukor tartozik, a „C” kategória a külpiacra termelt, nem támogatott cukormennyiséget jelöli.
A terméktanács szakértői szerint idén az időjárás nem csak a tavalyinál, hanem az átlagosnál is jóval kedvezőbb volt a répa fejlődésének, ami országos átlagban több mint 50 tonnás termésátlagot eredményezett, szemben a 40 tonna alatti tavalyi hozammal. Az agrártárca részéről mindenesetre 90 százalékos betakarítottságnál hektáronként 49,5 tonnás cukorrépa-átlagtermésről számoltak be, 14–16 százalékos cukortartalom mellett (NAPI Gazdaság, 2004. november 16., 15. oldal). A terméktanácsnál rámutattak arra, hogy bár a cukortartalom a tavalyival azonosra, 15,5 százalékosra várható, a regionális eltérések jelentősek és a répa beltartalmi mutatói a tavalyi aszályos időszakhoz képest nagyfokú javulást mutatnak, így a feldolgozás során kevesebb a gond, mint az előző években.
