BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágul az ónozott lemez a világpiacon

A nemzetközi hatás begyűrűzik a magyar konzerviparba is

2004. október 27. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A konzervdobozok drágulása miatt a világpiacon a konzervek árának emelkedésére, Magyarországon ugyanakkor inkább piaci szűkülésre lehet számítani.
Akár 5 százalékkal is drágulhatnak a konzervek az Egyesült Államokban és Európában, mert az acélgyártók januártól ötödével drágábban adják az ónozott lemezt. Ennek hatását – írja a Bloomberg – az olyan cégek, mint a Nestlé SA, a H.J. Heinz Co. és a Campbell Soup Co. a fogyasztókra hárítják. Az ónozottlemez-gyártók pedig szintén csak a költségeiket hárítják át, mivel az acélárak csúcsokon állnak a kínai kereslet növekedése nyomán, s nőttek az ötvözet készítéséhez használt vasérc és kokszszén költségei is, az ónárak pedig tavaly kétharmaddal emelkedtek. Mindezek miatt az élelmiszerkonzervek gyártói kénytelenek emelni az árakat, vagy áttérni az ón helyett más alapanyagra. Megismétlődhet a nyolcvanas évek irányzata, amikor az alumíniumtermelők meghódították az italok piacát. Az élelmiszergyártók részben követhetik a példát, bár a savas kémhatású ételekhez – például a paradicsom- és ananászkészítményekhez – jobb a korrózióval szemben ellenállóbb ón – jegyzi meg a Bloomberg.

Magyarországon inkább komoly piaci szűküléssel kell számolni a dobozalapanyag-árak emelkedése miatt – mondta lapunknak Ábrahám Tibor, a Magyar Tartósítóipari Szövetség elnöke, a Kecskeméti Konzervgyár Rt. vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: a kész konzerv költségéből körülbelül egyharmad-egyharmad arányban részesül a tartalom nyersanyaga, a doboz és a termelési költség. Magyarországon a fél kilogrammos dobozból 530 millió darabot használnak fel idén – 50 millióval kevesebbet a tavalyinál –, s jövőre további 100 millió darabos csökkenés is elképzelhető.

Az acélhengerművek már világszerte jelezték a dobozgyártók felé, hogy jövő év elejétől 20 százalékkal kívánják növelni a hengerelt lemez árát; az emelésnek körülbelül 70 százaléka jelenik meg a konzervdoboz árában. Utóbbi gyártói 14–16 százalékos áremelést emlegetnek, de a kalkulációk még 40 dolláros olajárral készültek, ma pedig körülbelül 55 dollárba kerül a fekete arany, így Ábrahám Tibor nem tart kizártnak egy további áremelési kezdeményezést sem, tekintettel a hiányra is. A világ csúcsra járó acéltermelésének csupán 1,6 százalékát adja a konzervipar által csaknem kizárólag használt finomhengerelt acél, s a dobozgyártók most kötik féléves szerződéseiket.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet