BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megalapozatlanul aggódnak az acélpiaci befektetők

Nagy igyekezettel szabadultak meg a befektetők az elmúlt napokban a nagy acélpiaci gyártók részvényeitől. Az elemzők azonban cáfolták azokat a vélekedéseket, melyek szerint jelentősen lassulhat a globális acélfelhasználás növekedése.

2004. október 20. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások hatására az acélgyártásban érdekelt vállalatok részvényeinek eladási hulláma indult az elmúlt napokban, amelynek nyomán az árfolyamok 3,3–12 százalékkal csökkentek – tudósít a Reuters. A befektetők arra számítanak, hogy az ázsiai állam acélfelhasználása nem növekszik a következő időszakban olyan mértékben, mint korábban várták. A rohamtempóban növekvő kínai és egyesült államokbeli kereslet hatására az azonnali acélár már eléri az 500 eurót tonnánként, a negyedik negyedévre azonban több cég is lassuló emelkedést prognosztizál.
Az észak-amerikai Steel Dynamics részvénye 12 százalékkal, az európai acélgyártó-óriás Arcelor részvényeinek árfolyama 3,3 százalékkal gyengült. A német ThyssenKrupp és a Salzgitter papírjai 4,5, illetve 6,2 százalékkal estek. A finn Rautaruukki és az Outokumpu társaságok részvényeinek jegyzése 3, illetve 5 százalékot vesztettek értékükből. Az észak-amerikai cég részvényének kimagasló árfolyamesése azt mutatja, hogy a tengerentúli árak magasabbak az európaiaknál.
A komolyabb riadalomtól mindazonáltal óva intenek a Reutersnak nyilatkozó elemzők. A kínai gazdaság harmadik negyedévi növekedési indexe ugyan várhatólag alacsonyabb lesz az eddigieknél, és ezt mindenképpen megérzi majd az acél- és a szállítmányozási piac, a fejleményeket azonban túlreagálja. Globálisan nézve a kereslet-kínálati viszonyok ugyanis nem adnak okot aggodalomra: a felhasználás továbbra is magas szintű, az USA acélkereslete pedig ellensúlyozza a kínai lassulást. Elemzői becslések szerint 2010-ben a világ acélfelhasználásának 35 százaléka tartozik majd Kínához, míg most a nyersanyag 29 százalékát vásárolja fel az ország. A Nemzetközi Vas- és Acélintézet (IISI) prognózisa szerint jövő év közepéig még magas árakkal lehet számolni, a fogyasztásbővülés pedig az idei 7 százalék után 4-5 százalék lehet.
Az acélgyártáshoz használt nyersanyagokra vonatkozó prognózisok is azt mutatják, hogy alapvetően keresletnövekedéssel számolnak a piacok. A kokszszén ára a jelenlegi, április 1-jével kezdődött költségvetési évben 64 százalékkal, 95 dollárra emelkedhet a Merrill Lynch & Co. jelentése szerint. Az amerikai brókercég abból indul ki, hogy a kínai nyersacéltermelés idén 20 százalékkal, 264 millió tonnára bővülhet, 2007-re pedig elérheti a 360 millió tonnás szintet. Ez 2005-re 3 millió tonnás szénimportot feltételez. A kohók fűtéséhez használt szén ára így 10 százalékkal, 49,5 dollárra nőhet a brókercég előrejelzése szerint.

Arató János
Arató János
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet