BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kis felhasználókat fenyegeti a drága acél

Az acélpiaci áremelkedés a jövő évben sem áll meg. A drágulás miatt már több osztrák és német társaság csődbe ment, ez egyben a nagyobb magyarországi gyártók exportpiacait bővíti.

2004. szeptember 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nyári, nyugodtabb időszakot követően szeptemberben újra emelkedésnek indultak az acélpiaci árak. A szerkezeti acél tonnánkénti ára 10-12 euróval emelkedett szeptemberben, miután tavaly november óta 60 százalékkal drágult a nyersanyag - tudtuk meg Markó Pétertől, a KÉSZ Kft. acélszerkezeti üzletágának igazgatójától. A folyamatos drágulás ellenére némileg enyhült a nyersanyaghiány okozta nyomás az acélszerkezetek piacán, azonban a meleghengerelt profilok és a kopásálló lemezek esetében továbbra is hónapokban vagy hetekben mérhető rendelési határidőkkel kell számolni - mondta a szakértő.
A termékárak a nyersanyagpiaci drágulás ütemének felével nőnek, így tavaly november óta átlagosan 30 százalékos áremelkedésről lehet beszámolni. A termékfelhasználók piacán csak most kezdik megszokni azt, hogy az idei árak köszönő viszonyban sincsenek a 2003-as árszinttel - fogalmazott Markó. Az áremelkedés megállására a továbbiakban sem számít a szakértő. Nagyarányú drágulás ugyan nem valószínűsíthető, de az árak lassú növekedésére számítani kell. Míg 2003-ban 90-130 forintba került az acéltermékek kilogrammja, jelenleg 130-180 forint körül alakul az ár, a jövő évben pedig elérheti a 250 forintos szintet is.
A belpiaci kereslet ennek ellenére továbbra sem csökken, csupán szerkezetében észlelhető némi módosulás: a technológiai szerkezetek iránti kiugró kereslet a TVK-rekonstrukciónak volt köszönhető, aminek lezárultával az igény vélhetőleg csökkenni fog, jelenleg a csarnokszerkezeteket keresik nagyobb mennyiségben. Az erősödő exportkeresletet a KÉSZ Kft. is érzi: jelentősen megnőtt a környező országok acéltermékek iránti igénye, mióta számos kisebb osztrák és német gyártó cég tönkrement a magas árak okozta problémák miatt. Az alapanyag-kereskedők ugyanis már nem hiteleznek partnereiknek, előre kérik a szállítmányok árát. Ezeknek a feltételeknek pedig csak a nagy, tőkeerős vállalatok képesek megfelelni - jegyezte meg Markó. A szakértő hozzátette: a nagyobb forgalom és a magas árak mellett ugyan jelentős árbevételre tesznek szert a gyártók, a folyamatnak azonban vannak árnyoldalai is. A fizetési fegyelem olyan mértékben romlott az utóbbi fél évben, hogy a körbetartozások mértéke szinte megközelíti a kilencvenes évek elejét jellemző szintet. A drágulás ugyanakkor a cash flow-t is fokozottan terheli, mivel egyre több pénz áll félkész termékekben.

Arató János
Arató János
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet