Komoly nehézségekkel indult a cukorágazati szezon, ugyanis a vetés az esőzések miatt helyenként késve indult, s mivel az időjárás továbbra is csapadékos maradt, szinte mindenütt elhúzódott. Ráadásul éppen az esőzések miatt - országos szinten - gondot okozott a cserepesedés is. Ennek ellenére az eddigi vizsgálatok szerint a répa fejlődése időarányosan nagyon kedvezőnek mondható, még az újravetett területeken is.
Az idei szezonban a cukoripari rendtartásnak megfelelően a magyar cukorgyárak 401,6 ezer tonna cukor előállításához szükséges répa beszállítására kötöttek szerződést a termelőkkel - derül ki a Cukor Terméktanács (CT) adataiból. Úgy tűnik, ezt képesek is lesznek szállítani a szerződött termelők - véli Koczka Zoltán, a Cukoripari Egyesülés igazgatója. A CT szerint is minden esély megvan arra, hogy a cukorkvóta „kitöltéséhez” elegendő répát szállítsanak a termelők a raktárakba.
A júliusi hivatalos adatok szerint a kipusztult területek aránya a tavalyi 12,5 százalékról 7,9 százalékra csökkent, az újravetéseket is figyelembe véve pedig a teljes vetésterületnek csupán 1,7 százaléka ment tönkre, szemben a tavalyi több mint 8,5 százalékkal. Az idei vetések minősége is meglehetősen jó. Míg tavaly az aszályos időjárás következtében csupán a földek 48 százaléka kapott jó besorolást, az idén ez az arány megközelíti a 70 százalékot. A közepes minősítésű területek aránya az elmúlt évi 40 százalékról 25 százalékra csökkent, a gyenge besorolásúaké pedig a tavalyi 13 százalékról 5,4 százalékra zsugorodott. Mindezek alapján Koczka Zoltán szerint az átlagos hektáronkénti cukorrépatermés 45-50 tonna lesz, ami már megközelíti a kívánt szintet, de ahhoz, hogy a magyar cukoripar az Európai Unióban versenyképes legyen, tartósan 50 tonna fölötti hozamokat kellene elérni. Az idén az átlagos cukortartalom is viszonylag jónak ígérkezik, az előzetes vizsgálatok szerint alig marad el a 16 százaléktól.
