BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkenhet az agrártermelés Ázsiában

2004. augusztus 24. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ausztrál kormány a Csendes-óceán felmelegedéséből kiindulva a Dél-Amerikában áradást, Ázsiában viszont aszályt előidéző El Nino-jelenséggel számol az idén. Amennyiben ez bekövetkezik, visszaeshet a pálmaolaj termelése a világ olajellátásának ötödében részesedő Malajziában és Indonéziában, s a vártnál kevesebb gabonát takaríthatnak be a világ második legnagyobb búzaexportőrjeként jegyzett Ausztráliában.
Az ausztrál mezőgazdasági és halászati minisztérium attól tart, hogy Ausztráliában a búza hektáronkénti termésátlaga a hosszabb távon is megszokott 1,78 tonnáról 2004-ben 1,5 tonnára csökkenhet. Ez azt jelenti, hogy 12,51 millió hektárnyi termőföldön 3,5 millió tonna termény veszendőbe megy, s az októbertől januárig tartó aratási időszakban mindössze 18,8 millió tonna búzát visznek a raktárakba – szemben az egy évvel korábbi, 25,2 millió tonnával.
Az előrejelzést ismertető Bloomberg emlékeztet, hogy Ausztrália tavaly 14 százalékkal járult hozzá a világ búzakereskedelméhez. A földrész kétharmadát a múlt évben már szárazsággal sújtó El Nino tavaly is visszavetette a gabona-, a marhahús-, a gyapot-, a cukor- és a tejtermelést.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet