A réz, alumínium és más alapfémek árai a Deutsche Bank előrejelzése szerint jövőre is erőteljes ütemben emelkednek majd – áll a bank Bloomberg által idézett legfrissebb prognózisában. A pénzintézet abból indul ki, hogy Ázsiában bővül a fogyasztás, ezáltal csökkennek a készletek.
Az idén Londonban a réz ára 23 százalékkal, az alumíniumé 7,8 százalékkal emelkedett. Ebben a döntő szerepet a kínai kereslet játszotta, a fémárak tehát kevésbé függnek az OECD-országokbeli élénküléstől. Ezt tükrözi, hogy a fejlett országok e csoportosulása jelenleg 53 százalékkal részesedik a rézkeresletben, szemben a két évtizeddel ezelőtti 65 százalékos részaránnyal – fejti ki a Deutsche Bank, utalva arra, hogy a fémárak alakulásának köszönhetően a bányaipari cégek nyereségei is tarthatják növekedési ütemüket. A prognózis szerint a fémek mellett drágulni fog a szén is. A londoni székhelyű Rio Tinto Group, a világ harmadik legnagyobb bányaipari társasága már júliusban is azzal büszkélkedhetett, hogy első félévi nyeresége az előző év hasonló időszakához képest megduplázódva, rekordszintet ért el.
