BUX 138793.44 -0,5 %
OTP 44790 -0,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Októberre ismét csúcsdöntő fémárak jöhetnek

A hektikus ármozgások egyelőre inkább az csökkenés irányában mutatnak a fémpiacokon, ám a lejtmenet csak a szabadságolási szezon végéig tarthat, az év végi hónapokban ismét magas fémárak várhatóak. Ennek nyomán a helyettesítő anyagok terjedése veszélyeztetheti a fémfeldolgozók forgalmát.

2004. augusztus 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az észak-amerikai gazdasági aktivitás növekedésének és a dollár erősödésének hírére a hét első felében árfolyamcsökkenéssel reagáltak a fémjegyzések, igaz, a hét második felében már kismértékű drágulás kezdődött. Egy a Bloombergnek nyilatkozó elemző szerint a réz jegyzése jelenleg leginkább a dollár mozgásához igazodik, az erősebb amerikai valuta ugyanakkor magasabb költségeket jelent az euróban vásárló társaságoknak. A fém határidős jegyzése csütörtökön 2824 dollár volt tonnánként a londoni fémtőzsdén. Az alumínium szintén olcsóbb lett a hét elején, majd némileg visszaerősödött, így a csütörtöki tőzsdenapot 1695 dolláron zárta. Az ólom tonnája 876 dollárba került a hét elején, majd 899 dollárig erősödött a folytatásban. A nikkel jegyzése kitartóan esett a múlt héten az amerikai és európai felhasználás mérséklődésének köszönhetően: a határidőre vásárolt fém tonnájának ára 13 325 dolláron zárt csütörtökön, míg július 7-én még 15 745 dolláron jegyezték a nikkelt. Szakértők szerint a fém ára 12 000 dollárig csökkenhet a következő időszakban.
Az árak mérséklődésére augusztus végéig lehet számítani, azt követően jelentős drágulás várható, mivel a szabadságolási időszak elmúltával nagyobb kapacitásra kapcsol az ipari termelés – mondta Megyeri Sándor, a Metallon Line Kft. ügyvezető igazgatója. Felfelé korrigáló árakat eredményez emellett az amerikai elnökválasztás okozta világgazdasági bizonytalanság is. A nikkel így 15 000, a horgany pedig 1050–1100 dollárig drágulhat október–novemberben – véli a szakértő. Megyeri egyedül az ólompiacon vár alacsony árakat, mivel a nehézfém felhasználását mind az USA-ban, mind Európában jogszabályi megszorítások korlátozzák.
Szintén tendenciaszerű drágulást valószínűsít az év végéig Róna Gábor, a MetALservice Rt. vezérigazgatója. Ugyanakkor a szakértő szerint a következő évben enyhülés várható a fémpiacon, mivel az idén megnövelt gyártókapacitások és készletek az árcsökkenéshez elegendő szintre emelik a kínálatot. A réz jegyzése 150–200, az alumíniumé 70–100 dollárral erősödhet még az év végéig, ami más fémek drágulását is magával hozhatja, hiszen azok általában a két vezető fém (rész és alumínium) ármozgását követik – állítja Róna.
Az elmúlt hónapok hektikusan változó fémárai mögött számos tényező áll: a kereslet és kínálat alakulása mellett spekulatív felvásárlások, makroadatok, valamint a kínálati oldalt befolyásoló gyár- és bányaleállásokról, sztrájkokról szóló hírek határozzák meg az árat. Ez utóbbi tényező akár 10–50 dolláros elmozdulást is eredményezhet egy nap alatt – tette hozzá Róna. Az európai és a magyarországi felvásárlóknak emellett jelentősebb drágulást eredményezhet a dollár erősödése – eddig a gyenge dollár és az erős forint mellett kialakult árfolyam jelentősen tompította a dollárárak emelkedésének hatását a magyar piacon.

Böröcz Petra
Böröcz Petra
Szabó Zsolt
Szabó Zsolt

Ez is érdekelhet