BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kísérletek gyógyászati GM-termények ültetésére

A fejlődő országok reménykedhetnek a lakosságukat tizedelő járványok leküzdésében, brit tudósok ugyanis öt éven belül megkezdhetik a génkezelt (GM) terményekből nyert gyógyszerek kipróbálását embereken.

2004. július 15. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brit tudósok javaslatot tettek olyan GM-termények ültetésére, amelyekből a HIV, a veszettség, a cukorbetegségek és a tuberkulózis (tbc) kezelésére alkalmas oltóanyagokat és egyéb gyógyszereket lehet nyerni. Az elképzelésüket ismertető Guardian szerint a kísérletek 2006-ban kezdődnének, az embereken való kipróbálás pedig három évvel később indulhatna el Londonban. A tervek szerint a néhány hektáron folyó első kísérleteket Nagy-Britanniában végeznék, ám a „mezei méretű” tanulmányokat és a nagybani termesztést áttelepítenék Dél-Afrikába vagy Dél-Európába, mivel a ködös Albionban nem megfelelő erre a klíma és szabotázstól is tartani lehet.
Régóta tudott, hogy genetikai manipulációval adott növények képessé tehetők gyógyászatilag hasznos alkotóelemek „előállítására”. A mostani javaslatok kitalálói azonban rámutatnak, hogy a GM-terményekből olcsón lehet új gyógyszereket készíteni, szemben a gyógyszergyárak hagyományos készítményeivel.
A kísérlet elsődleges célja a fejlődő országok ellátása. A betegségek ugyanis leginkább a fejlődő világot sújtják, ugyanakkor éppen az ottani országok nem jutnak hozzá például oltóanyagokhoz. Az említett betegségekben 3,3 millió ember hal meg évente, miközben az ellenszerek rendelkezésre állnának. A tudósok már azonosítottak géneket, amelyeket „be lehet plántálni” növényekbe antitestek vagy más gyógyhatású alkotóelemek kinyerése céljából.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet