A tavalyi magyarországi szénkitermelés mintegy félmillió tonnával haladta meg az előző évit, főként azért, mert a forró nyáron nőtt a villamos energia fogyasztása. A Magyar Bányászati Hivatal (MBH) szerint feketeszénből, barnaszénből és lignitből összesen 13,3 millió tonnát fejtettek ki. Ezen belül 0,73 millió tonnáról 0,7 millióra csökkent a feketeszén kitermelése - ami főként a pécsi külfejtésből származik -, a lignité viszont 7,6 millió tonnáról 8,6 millióra nőtt. A barnaszén mennyisége a 2002-es 4,6 millió tonnáról 4 millióra mérséklődött.
A Mátrai Erőmű Rt. (ME) visontai bányájából 4,97 millió tonna, a bükkábrányiból 3,57 millió tonna lignitet termeltek ki 2003-ban - közölte Valaska József, a ME igazgatóságának elnöke. Ebből csak 100 ezer tonnát használt fel a lakosság, a többit az erőmű hasznosította. A társaság tavaly az előző évnél 6 százalékkal több, 5,7 terawattóra villamos energiát termelt, az ennek értékesítéséből származó bevételük - az előzetesen tervezettet négy százalékkal meghaladva - 49,93 milliárd forint volt. Valaska szerint az idén - főként a karbantartások miatt - csökken a termelés, az előrejelzések szerint 5,4 terawattóra áramot termel majd az ME, 8 millió tonna szén kitermelése mellett, árbevétele pedig 44,6 milliárd forint körül alakul.
Tavaly a márkushegyi bányában 1,5 millió tonna, a mányiban 0,5 millió tonna szenet bányásztak - mondta lapunknak Havelda Tamás, a Vértesi Erőmű Rt. (Vért) bányászati igazgatója. A Vért közvetve - saját kft.-jén keresztül - végez lakossági értékesítést is, ez a cég 50 ezer tonna szenet adott el tavaly. Havelda szerint a márkushegyi bánya 20 millió tonna kitermelhető szénvagyonnal rendelkezik, ám a mányi bánya előreláthatóan az első negyedév végére kimerül. Az előbbi helyen várhatóan 1,3-1,4 millió tonna szenet termelnek ki 2004-ben, az utóbbin 80-90 ezer tonnát - közölte a bányászati igazgató.
Az AES Borsod Energetikai Kft. erőművének négy kazánja szenes tüzelésű, ezekből kettő folyamatosan működik, kettő felújításra, illetve technológiaváltásra vár. A társaság közlése szerint ez év végéig állapodhatnak meg a BorsodChem Rt.-vel a 2014-ig szóló hőszolgáltatási szerződés feltételeiről. A vegyipari nagyvállalatot az átalakított kazánokkal termelt energiával akarják ellátni, a technológiai megújulás nyomán - vélhetően Ukrajnából, Lengyelországból vagy Csehországból beszerzett - barnaszénnel vagy feketeszénnel fűtenék azokat. Az 500 millió forintos beruházásról várhatóan a nyáron döntenek. A társaságnál megkezdte próbaüzemét egy biomasszás tüzelésre átállított kazán. Az átállásra főleg a magas kitermelési költségek miatt van szükség, a retrofit beruházással az erőmű még legalább tíz évig üzemelhet. A 2,5 milliárd forint költségű programot a tervek szerint jövőre fejezik be, akkor váltanak át teljesen biomasszára, amivel az erőmű 45 megawatt teljesítményre lesz képes. A társaság árbevétele 14,2 milliárd forint körül alakult. Az erőmű tavaly 400 ezer tonna szenet használt fel, szemben a 2002-es 700 ezer és a 2001-es 1,1 millió tonnával. A lakossági szénfelhasználás 150 ezer tonna volt.
