Már jövőre igen komoly hiány léphet fel faaprítékból és sarangolt fából, ha az érintett minisztériumok és hivatalok nem dolgoznak ki gyorsan egy hatástanulmányt az erőművi energetikai fahasznosításra vonatkozóan. A folyamatban lévő erőművi fejlesztések hatására ugyanis ez év második felétől több mint egymillió köbméterrel nőhet a fafelhasználás. Idén a biomasszás erőművek miatt az igény 25-30 százalékkal haladhatja meg a kínálatot, 2005-től pedig már több lehet 4,6 millió köbméternél, vagyis a magyarországi kitermelés elméleti maximumánál. Ezzel szemben a szakértők szerint legjobb esetben is csak 77-80 százalékos kitermelés érhető el, főként a jelenleg még rendezetlen viszonyú magántulajdonú erdők miatt. (Magyarországon az erdők 60 százaléka van állami, 40 százaléka pedig magántulajdonban.)
Egy a tűzifaszükségletről készült tanulmány szerint a felmerülő erőművi igény csak a kitermelés 10 százalékos növelésével s a mintegy 1,3 millió köbméteres jelenlegi export mérséklésével fedezhető, utóbbira azonban az uniós tagság miatt nem lesz lehetőség. Nem beszélve arról, hogy növelni kellene a fahulladékok és használt fatermékek begyűjtési rendszerének hatékonyságát is. Emellett a szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a további nagyobb volumenű erőművi fejlesztésekhez, illetve a fatüzelésre való átállításhoz rövid távon nincsenek meg a belföldi fakitermelési források. Hosszú távon tehát mindenképpen szükség van energiaerdők intenzív telepítésére, továbbá más biomassza-energiahordozók előteremtésére. Az erőművek melletti másik felhasználó a falemezipar, amelynek teljes alapanyagigénye 2002-ben 940 ezer köbmétert tett ki, ám a fejlesztésekkel újabb igények merülnek fel ezen a területen is. Lapunk úgy tudja, hogy az erőművek és a falemezgyártó cégek vezetői nemrégiben tartottak közös megbeszélést, és várhatóan közösen lépnek fel a minisztériumoknál a probléma megoldása érdekében.
Az uniós vállalások szerint 2010-re a megújuló energiaforrások részarányát a jelenlegi 3,5 százalékról 7 százalékra kellene növelni, s ha ez teljesül, úgy ezen belül a „bio”-villamosenergia-termelés 3,6 százalékra emelkedhet a jelenlegi 1 százalék alatti arányról. Mindezek mellett a zöldenergiából előállított áramot az állam támogatja, a szolgáltatónak kötelező átvennie, és a kilowattóránkénti normál ár (ez mintegy 10 forint) helyett átlagosan 18,3 forintot kell fizetnie érte. Ma Magyarországon egy köbméter fából 50 ezer forint értékű terméket állítanak elő a falemezipari cégek, míg ugyanennyi fa energetikai hasznosítása - a támogatásokkal együtt - csupán 18,3 ezer forintot hoz.
