BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gond van a húsfélék tárolásával és szállításával

2004. január 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) tavaly több mint nyolctonnányi bizonytalan eredetű hús és húskészítmény forgalmazását tiltotta meg. A vizsgált 2894 bolt közül 218-ban észleltek szabálytalanságot. A legnagyobb mennyiséget, 320 kilogramm sertéshúst egy enyingi vállalkozó húsboltjában foglalták le, mivel az saját vágásból származott. Siklóson szintén majdnem 300 kilogramm árut zároltak feltételesen, mert az eredetét nem tudták igazolni a helyszínen. Ebben a két esetben összesen majdnem egymillió forint bírságot szabtak ki az FVF szakemberei.
A vizsgálati jegyzőkönyvekből még mindig az tűnik ki, hogy a kereskedők továbbra is csak a mennyiségre figyelnek az áru átvételekor, annak minőségét viszonylag ritkán ellenőrzik. Mindezek ellenére a vizsgált üzletek alig 4 százalékában találtak kifogásolnivalót az FVF szakértői az áru átvételével kapcsolatban. A legtöbb problémás áruátvétellel Hajdú-Bihar megye hét üzletében szembesültek: a fő gondot a magyar nyelvű tájékoztató nélkül csomagolt mini grillcsirkék okozták. Ezekben az esetekben feltételhez kötötték a több mint három tonna össztömegű és 1,33 millió forint értékű áru értékesítését.
Továbbra is visszatérő gond, hogy az üzletekben nem a gyártó által előírt körülményeknek megfelelően, nem a megfelelő hőmérsékleten tárolják az árut. Ezekért a szabálytalanságokért 21,2 tonna tömegű, 12,8 millió forint értékű húsáru további értékesítését kötötték feltételhez az ellenőrök, 263 üzletben. Az árutárolás problémája nemcsak az üzleteket, hanem a szállító kamionokat is érinti, húsz vizsgált esetből két járműnél tapasztaltak súlyos hiányosságokat. Így például a hűtőtérben - elkülönítés nélkül - hasított félsertést és egyéb húskészítményeket, illetve fagyasztott, csomagolt tőkehúsokat, tejterméket szállítottak.
Összességében tavaly minőségvédelmi bírságot 958, fogyasztóvédelmi bírságot pedig 555 üzletben, 67,5 millió, illetve 93,2 millió forint értékben szabtak ki.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet