A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) tavaly több mint nyolctonnányi bizonytalan eredetű hús és húskészítmény forgalmazását tiltotta meg. A vizsgált 2894 bolt közül 218-ban észleltek szabálytalanságot. A legnagyobb mennyiséget, 320 kilogramm sertéshúst egy enyingi vállalkozó húsboltjában foglalták le, mivel az saját vágásból származott. Siklóson szintén majdnem 300 kilogramm árut zároltak feltételesen, mert az eredetét nem tudták igazolni a helyszínen. Ebben a két esetben összesen majdnem egymillió forint bírságot szabtak ki az FVF szakemberei.
A vizsgálati jegyzőkönyvekből még mindig az tűnik ki, hogy a kereskedők továbbra is csak a mennyiségre figyelnek az áru átvételekor, annak minőségét viszonylag ritkán ellenőrzik. Mindezek ellenére a vizsgált üzletek alig 4 százalékában találtak kifogásolnivalót az FVF szakértői az áru átvételével kapcsolatban. A legtöbb problémás áruátvétellel Hajdú-Bihar megye hét üzletében szembesültek: a fő gondot a magyar nyelvű tájékoztató nélkül csomagolt mini grillcsirkék okozták. Ezekben az esetekben feltételhez kötötték a több mint három tonna össztömegű és 1,33 millió forint értékű áru értékesítését.
Továbbra is visszatérő gond, hogy az üzletekben nem a gyártó által előírt körülményeknek megfelelően, nem a megfelelő hőmérsékleten tárolják az árut. Ezekért a szabálytalanságokért 21,2 tonna tömegű, 12,8 millió forint értékű húsáru további értékesítését kötötték feltételhez az ellenőrök, 263 üzletben. Az árutárolás problémája nemcsak az üzleteket, hanem a szállító kamionokat is érinti, húsz vizsgált esetből két járműnél tapasztaltak súlyos hiányosságokat. Így például a hűtőtérben - elkülönítés nélkül - hasított félsertést és egyéb húskészítményeket, illetve fagyasztott, csomagolt tőkehúsokat, tejterméket szállítottak.
Összességében tavaly minőségvédelmi bírságot 958, fogyasztóvédelmi bírságot pedig 555 üzletben, 67,5 millió, illetve 93,2 millió forint értékben szabtak ki.
