Nehéz helyzetbe kerülhetnek a banánimportőrök az EU-csatlakozás után - mondta lapunknak Lux Róbert, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács főtitkára. Ezen gyümölcs importját ugyanis bonyolult szabályokhoz köti a közösség, importálni is csak meghatározott országokból lehet. Ennek oka, hogy az EU-nak komoly érdekei fűződnek a hozzá tartozó országok banántermelésének védelméhez, így csak a volt gyarmatokon termett banánt lehet úgy bevinni az unióba, hogy az kifizetődő is legyen.
Az EU-ban fogyasztható banán származási helyei így a saját országok mellett az úgynevezett ACP-országok - Afrika, a Karib-tenger és a Csendes-óceán térsége -, valamint a „dollárbanánt” termelő Ecuador, Costa-Rica, Kolumbia, Panama és Honduras lehetnek, a közösség évente 4 millió tonna banánt importál. A piac a termelő országokhoz rendelt importkvótákkal szabályozott, az efölötti mennyiség magasabb vámtétellel jár, azonban a „dollárbanán” és az ACP-országok között is léteznek „keresztkvóták”, azaz annak ellenére, hogy az egyik országcsoport kvótája elfogyott, a másikból még lehet importálni - vázolta a rendszert a főtitkár. Magyarországra tavaly összesen 71 531 tonna banánt hoztak be 6,472 milliárd forint értékben, a legnagyobb szállító Ecuador, Kolumbia, Panama és Costa-Rica volt, az import 85,5 százalékát adva.
A más déligyümölcsökkel kereskedőket lényegében nem érinti és az árakat sem befolyásolja majd a csatlakozás, mivel a 2000-ben megkötött előcsatlakozási szerződés már most is vámmentes kereskedelmet biztosít számukra - tájékoztatott Ferencz Anita, a terméktanács projektvezetője.
Az Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet (AKII) adatai szerint a déligyümölcs-kereskedelem idén az első félévben nem tért el lényegesen a múlt év első felében tapasztalttól. Az uniós országokat is sújtó idei aszály hatása persze még a második félévben is éreztetheti a hatását.
Magyarországon stabil a déligyümölcsök kereslete. Datolyából Tunézia és Irán szállítja a legtöbbet, 96 százalékban képesek lefedni a piacot. Fügéből a fő szállító Spanyolország a 24 százalékos arányt adó 138 tonnával, mennyiségben Törökország, értékben Görögország a második. A legtöbb ananász Elefántcsontpartról érkezik Magyarországra, összesen 547 tonna, 113 millió forint értékben. Bár még mindig a görög narancs az első, egyre több a spanyol áru is a piacon, míg a banán esetében Kolumbia visszaszorult Panama és Ecuador mögé.
