A megtermelt tej körülbelül 80 százaléka fogy el itthon, ami alacsonynak mondható. A fennmaradó évi 400 millió literes fölösleg örök konfliktus forrása a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), illetve a szarvasmarhatartók között. A fogyasztást növelő marketingtevékenység mellett megoldást jelenthet a termelők önkorlátozása, amire azonban hagyományosan kevesen jelentkeznek - hangzott el a Szarvasmarha-tenyésztők Országos Választmányának tegnapi ülésén. Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára szerint a fölösleges tej ügyében a „minisztériumnak kell helytállnia”. A higiéniai szabályok szigorodnak és az aszály is sújtja az ágazatot, ezért a termelőknek 65 forint literenkénti önköltség fölött nem lesz esélyük a jövedelemtermelésre.
A kvótaszabályozás várhatóan 2014-2015-ig fennmarad - tájékoztatott a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) munkatársa. A 2004-2006-os időszakra 1,947 millió tonna az országos referenciamennyiség, ezt kritikus helyzetben 43 ezer tonnával túl lehet lépni büntetés nélkül. A régiónkénti túllépést a tagállamok szabályozzák, ám az országos plafon fölött illetéket kell fizetni. Ennek összege a tej irányárának 115 százaléka lesz, amit a feldolgozón keresztül fizetnek ki Brüsszelnek. A tejzsírra vonatkoztatott referenciához képest - amely jelenleg 3,85 százalék - 0,1 grammos tejzsírszázalék-többletért 0,18 százalékos illetéknövekedést szenved el a termelő. A kvóta mennyiségét várhatóan 2006-ban emelik.
Az adatszolgáltatás terén a termelők és feldolgozók kiterjesztett bejelentési kötelezettsége lép érvénybe. Ezt minden év május 15-éig kell megtenni a gazdasági partnerek, valamint a MVH irányába és tartalmaznia kell a partnerenkénti leszállított mennyiségeket. Az intervenciós árak a tejtermékek esetében eltérő mértékben csökkennek, sovány tejpor esetében például 15, vajnál 25 százalékkal.
A választmányi ülésen elhangzottak szerint a termelők félnek a tej árának majdani csökkentésétől, melyhez képest kicsiny támogatásra számítanak, a földbérleti díjak pedig e közben is növekednek. A választmány az uniós szabályozás átvételét elősegítő intézkedéseket vár a minisztériumtól.
