BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre húsz százalékkal nőhet a termékdíj

Magyarországon évente 800 ezer tonna csomagolási hulladék keletkezik, amelynek jelenleg 40, jövőre 45, 2005-ben pedig 50 százalékát kell újrahasznosítani.

2003. augusztus 24. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A csomagolási termékdíj helyett licencdíjon alapuló megoldást alkalmaz az ilyen hulladékok újrahasznosítására az 1996 óta működő Öko-Pannon Kht. A 62,9 millió forint jegyzett tőkéjű vállalat non-profit elven működik, éves forgalma 500 millió forint. A Kht. 450 szerződéses partner csomagolási hulladékát gyűjti be, ezt az év végére ezerre szeretnék növelni. A hulladékot a kht. 40 partnere szedi össze.

Az Öko-Pannon Kht. tevékenységét veszélyeztetheti egy áprilisi kormányrendelet, amely 2004-re a termékdíj 20 százalékos növelését írja elő, mentesség nélkül. Ez így a felszámítható licencdíj összegét csökkenti, azaz az Öko-Pannon ennyivel kevesebből gazdálkodhat. A lincencdíjak a jelenlegi ötven százalékról az év végére várhatóan a termékdíj 90 százalékára nőnek, ezért a termékdíj növelése akár el is lehetetlenítheti a cég működését - véli Viszkei György ügyvezető, aki szerint a termékdíjrendszerhez való estleges visszatérés az EU-s szabályozással is ellentétes lenne. Az EU célja ugyanis az, hogy a költségvetés helyzete ne befolyásolja a hulladékhasznosítást, amit a licencdíjrendszer garantálhat, mert ez kihagyja a körforgásból az állami közvetítést.
A csomagolási hulladék visszagyűjtését és hasznosítását jelenleg a termékdíj fedezi. A pénz a költségvetésbe, majd a környezetvédelmi alap célelőirányzatba (KAC) kerül, ahonnan pályázat útján, egyszeri támogatásként osztják vissza beruházási vagy fejlesztési célokra, illetve a rendszeres begyűjtést és hasznosítást ösztönző támogatás formájában. A termékdíj mellett licencdíjjal is megoldható a hulladék újrahasznosítása. Ez a gyártók visszavételi kötelezettségén alapul: ha a visszavételt koordináló, licencdíjért dolgozó szervezet tevékenységének eredményeképpen teljesül a jogszabályban megállapított minimális hasznosítási arány, akkor a gyártók mentesülnek a termékdíj-fizetési kötelezettség alól. Az európai gyakorlatban a csomagolás esetében a licencdíjas rendszer terjedt el - mondta lapunknak Hornyák Margit, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hulladékgazdálkodási főosztályának vezetője.

Fehér Dániel Lajos
Fehér Dániel Lajos

Ez is érdekelhet