A gazdák tegnapig nyújthatták be aszálykárelőleg iránti kérelmüket a megyei földművelésügyi hivataloknál, a határidő az augusztus 20-i ünnep miatt tolódott ki egy nappal. A postán feladott igénylések a jövő hét közepéig beérkeznek, így végleges adatok várhatóan szerdán állnak az agrártárca rendelkezésére - mondta lapunknak Tantó Sándor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) FM-hivatalok főosztályának vezető főtanácsosa.
Tegnapig a kérelmek 80-90 százalékos feldolgozottsága alapján csaknem 43,5 ezer igénylés érkezett, mintegy 2,85 milliárd forint értékben. Becslések szerint az előlegkérelmek száma elérheti az 50 ezret, értéke pedig a 3,0-3,5 milliárd forintot - tette hozzá Tantó. A előlegeket - az ígéretek szerint - még augusztus 31-ig kifizetik. Végleges támogatásra csak az a termelő jogosult, akinél a szántóföldi növényeknél, a szőlő- és gyümölcskultúrákban, az erdősítésekben és a halastavakban megállapított aszálykár és/vagy fagykár együttesen 30 százalék vagy nagyobb, a szubvenció pedig a 30 százalék feletti kárösszeg 30 százaléka.
Az eddig beérkezett előlegkérelmek alapján az alföldi térség a leginkább aszály sújtotta régió, a legtöbb igénylést - csaknem kilencezret - Bács-Kiskun megyében jelentették be. Az őszi betakarítású kultúrák esetében - napraforgó és kukorica - az aszálykárigényeket november 30-ig kell benyújtani az FM-hivatalokhoz. Kárenyhítésre vissza nem térítendő támogatás formájában 10 milliárd forintot szán idén a kormány, további 50 milliárdos keret kedvezményes hitelkonstrukcióval áll a gazdák rendelkezésére.
