BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó évet zárt a műanyag-feldolgozás

2003. június 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly elég nehéz gazdasági körülmények között tevékenykedett a világ műanyag-feldolgozó ipara. A meghatározó nyugati országokban 0-3 százalék körül alakult a GDP növekedési üteme, a fogyasztás alig emelkedett. Ez azért jelentett gondot az ágazatnak, mert az általa előállított termékek iránti igény közvetlenül függ az általános gazdasági fejlődéstől. A nyugat-európai statisztikák szerint az iparág 187 milliárd euró értékű termékét 46 ezer vállalkozás állította elő. A műanyag félkész termékek és a csomagolóeszközök értékesítése 2,5-3,0 százalékkal, az ipari alkatrészeké 3-4 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben az építőipari termékek értékesítése kissé csökkent és csak az öt évvel ezelőtti szintnek felel meg.

Mindezek ellenére a magyarországi műanyag-feldolgozó ágazat igen jól teljesített 2002-ben - derül ki a Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) jelentéséből. Az elmúlt öt évben az iparág bővülése jelentősen meghaladta az ipar egészének fejlődését. A statisztika szerint 2001 volt az első olyan év, amikor a feldolgozás értéke felülmúlta az alapanyaggyártásét, s tavaly a különbözet már 100 milliárd forint volt az előbbi javára. Magyarországon a múlt évben 776 ezer tonna műanyagot használtak fel, ami 12 százalékkal több az előző évinél és 43 százalékkal az 1998-asnál. Az egy főre jutó felhasználás megközelítette a 80 kilogrammot, ami jelentős növekedés 2001-hez képest, amikor még 70 kilogramm alatt volt. A tavalyi volumen már megközelíti Nagy-Britanniáét vagy Franciaországét.

A magyar termelés koncentrált, 2002-ben a 17 legnagyobb cég állította elő a feldolgozott mennyiség 45 százalékát, s a 100 legnagyobb vállalat közül a külföldi tulajdonúak produkálták az összes mennyiség 62 százalékát. A legnagyobb felhasználó - az előző évekhez hasonlóan - a csomagolóipar volt (az össztermelés 41 százalékával). Ugyanakkor az építőipar bővülése nem mutatkozott meg a műanyag termékek gyártásában, a csőtermelés kissé még vissza is esett (59 ezer tonnáról 57 ezer tonnára). Korántsem kedvező, hogy a járműipar csupán az össztermelés 3 százalékát használja fel, ennek mindenképpen meg kellene változnia a következő években.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet