BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leginkább a napraforgómag drágult

2002. augusztus 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A múlt héten jobbára emelkedtek a jegyzések a Budapesti Árutőzsde határidős gabonapiacán, ami különösen a napraforgómagra volt jellemző. Ez elsősorban a nemzetközi piaci fejleményekkel magyarázható, ugyanis a következő szezonban az olajos magvak kínálatának szűkülésével számolnak szakmai körökben. Ennek megfelelően - igaz, rendkívül alacsony forgalom mellett - az öt tőzsdenap alatt a fronthónapi terminre 900 forinttal, 63 700-ra emelkedett az elszámolóár. A távolabbi, jövő decemberi határidőre még nagyobb volt az áremelkedés, itt ugyanis 63 200 forintról 65 500-ra drágult a napraforgómag. Amennyiben a nemzetközi piaci fejlemények a héten is kitartanak, az emelkedő tendencia vélhetően tovább folytatódik.
A kukorica piacán a novemberi határidőre 24 000 forinton kezdődött a kereskedés a múlt hét elején, míg pénteken 24 840 forinton állapodott meg a jegyzés. A drágulásban szerepet játszott a chicagói árutőzsdén (CBOT) tapasztalt áremelkedés, miután az Egyesült Államokban is gondokat okoz az időjárás. A legközelebbi határidőre 500 forinttal, 21 600-ra erősödött a jegyzés. Itt azonban csupán egyetlen kontraktusnyi kötést regisztrált a tőzsdei adminisztráció.
A búzajegyzés viszont a múlt pénteki zárásban éppen ott, 23 560 forinton állt, mint a hétfői nyitó időszakban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljes érdektelenség volt a termény piacán, hiszen hétközben 23 900 forinton is született üzlet. Az azonban igaz, hogy az elmúlt héten mindössze 13 kontraktusnyi volt a legnagyobb napi forgalom, ami messze elmarad a korábbi években ilyenkor megszokottól.
(NAPI)

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet