BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU jóváhagyta a Magyarországgal kötött liberalizációs megállapodást

2002. július 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió (EU) bizottsága szerdán jóváhagyta a mezőgazdasági kereskedelem liberalizálásáról szóló megállapodást Magyarországgal. A megegyezés értelmében - többek között - 450 ezer tonna kukoricát, valamint 600 ezer tonna búzát szállíthatnak vámmentesen az unió tagállamaiba a magyar gabonaexportőrök. Ez a korábbi szinthez képest a búzánál 150 ezer tonnás emelést jelent, míg a kukorica esetében most adott először felmentést az Európai Unió.
EU-illetékesek ugyanakkor elmondták, hogy a tagországok képviselői július 29-ig megtámadhatják a megállapodást. Az agrártárcánál úgy tájékoztattak, hogy augusztus 1-jétől lépnek hatályba az új kvóták.
Bidló Gábor, az Agrograin Rt. termékigazgatója szerint az új szerződésnek köszönhetően a magyar búzát elsősorban Ausztriába, Németországba és Olaszországba szállíthatják - legalábbis erre lehet következtetni az elmúlt évek tapasztalatai alapján. Ezzel együtt elképzelhető, hogy az idén kiemelkedő minőségűnek mondható magyar búzát a Benelux államokban, valamint Franciaországban is keresik majd, mivel az esőzések miatt ezekben az országokban a vártnál gyengébb lett a minőség.
A kukorica esetében korábban csak Spanyolországba és Portugáliába exportáltak a hazai szállítók. Ez vélhetően változik majd, s immár azokban az országokban is lehet majd vevőt találni, ahol jellemzően tengerentúli kukoricát vásároltak az importőrök.
A megegyezés a magyar és a EU-képviselők között még áprilisban született meg a kvótákról (NAPI Gazdaság, 2002. április 25., 1-15. oldal), s akkor ezeket július 1-jei hatállyal szerették volna érvénybe léptetni. Mivel több tagország is nehezményezte az új engedményeket, ezért az EU illetékesei csak most hagyták jóvá az egyezményt.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet