Az Európai Unió (EU) bizottsága szerdán jóváhagyta a mezőgazdasági kereskedelem liberalizálásáról szóló megállapodást Magyarországgal. A megegyezés értelmében - többek között - 450 ezer tonna kukoricát, valamint 600 ezer tonna búzát szállíthatnak vámmentesen az unió tagállamaiba a magyar gabonaexportőrök. Ez a korábbi szinthez képest a búzánál 150 ezer tonnás emelést jelent, míg a kukorica esetében most adott először felmentést az Európai Unió.
EU-illetékesek ugyanakkor elmondták, hogy a tagországok képviselői július 29-ig megtámadhatják a megállapodást. Az agrártárcánál úgy tájékoztattak, hogy augusztus 1-jétől lépnek hatályba az új kvóták.
Bidló Gábor, az Agrograin Rt. termékigazgatója szerint az új szerződésnek köszönhetően a magyar búzát elsősorban Ausztriába, Németországba és Olaszországba szállíthatják - legalábbis erre lehet következtetni az elmúlt évek tapasztalatai alapján. Ezzel együtt elképzelhető, hogy az idén kiemelkedő minőségűnek mondható magyar búzát a Benelux államokban, valamint Franciaországban is keresik majd, mivel az esőzések miatt ezekben az országokban a vártnál gyengébb lett a minőség.
A kukorica esetében korábban csak Spanyolországba és Portugáliába exportáltak a hazai szállítók. Ez vélhetően változik majd, s immár azokban az országokban is lehet majd vevőt találni, ahol jellemzően tengerentúli kukoricát vásároltak az importőrök.
A megegyezés a magyar és a EU-képviselők között még áprilisban született meg a kvótákról (NAPI Gazdaság, 2002. április 25., 1-15. oldal), s akkor ezeket július 1-jei hatállyal szerették volna érvénybe léptetni. Mivel több tagország is nehezményezte az új engedményeket, ezért az EU illetékesei csak most hagyták jóvá az egyezményt.
Á. A.
