A megelőző időszakban meglehetősen furcsa helyzet alakult ki a Budapesti Árutőzsdén. Az aszályos időjárás miatt a termesztők és a gazdaságok rendre a búzatermés csökkenéséről számoltak be - többek szerint a teljes volumen csupán 4 millió tonna körül lesz. Ennek alapján áremelkedést lehetett volna várni, a búza ára azonban csökkent. Ezt elsősorban azzal magyarázták, hogy a malmok egyelőre kivárnak, s a vártnál alacsonyabb árakkal jelennek meg a piacon, mivel a termés minősége éppen a meleg idő miatt jónak ígérkezik, így étkezési búzából bőséges kínálat várható. A helyzet e tekintetben ezen a héten is alig változott, legalábbis erre utalnak a jegyzések, hiszen a fronthónapi termin esetében 24 700 forintról 24 000 forintra esett a búzaár. Igaz, a fizikai piacon több régióban is drágulásról lehetett hallani a múlt héten.
A takarmányárpa ugyancsak olcsóbb lett az öt tőzsdenap alatt; az időszakot nyitó 19 700 forintos ár után 19 400 forinton állapodott meg a jegyzés múlt pénteken. A takarmánybúza viszont éppen a termés jó minőségéről szóló hírek miatt viszonylag nagy mértékben, 990 forinttal, 21 000 forintra drágult - ez a fronthónapi terminek esetében a legnagyobb mértékű áremelkedés volt.
A takarmánykukorica szintén drágult, bár csak kismértékben. A csapadékszegény időjárás miatt 22 800 forintról kereken 23 000 forintig kúszott fel az elszámolóár. Szakmai körök szerint a kukorica esetében kiadós esőre lenne szükség, hogy ne legyen számottevő terméskiesés.
(NAPI)
