BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az oroszok már a Mexikói-öbölben vannak

2002. július 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap megérkezett az Egyesült Államokba az első orosz kőolajszállítmány, amelyet még június közepén indítottak útnak (NAPI Gazdaság, 2002. június 20., 15. oldal). Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz elnöke júniusban arról számolt be, hogy 2 millió hordónyi olajat indítottak útnak az Egyesült Államokba. (Eddig még egyetlen orosz cég sem küldött ekkora szállítmányt Amerikába.) A Jukosz által kitermelt olajat szállító első tankhajó a mexikói-öbölbeli Port of Houstonban kötött ki. Az orosz olajszállítások kérdése a szeptemberi terrortámadásokat követően került újra előtérbe az Egyesült Államokban; Oroszország gyakorlatilag potenciális szállítóvá lépett elő, hogy legalább részben kiváltsa a közel-keleti államokból érkező, meglehetősen bizonytalannak tartott importot.
Az első orosz szállítmány megérkezésénél a Jukosz vezetői mellett több kongresszusi képviselő is jelen volt. A további szállítások jövője viszont több körülmény miatt egyelőre bizonytalan - fogalmaz a Jukosz közleménye. Egyrészt a két félnek megfelelő árakról kell megegyeznie, nagyobb gondot okoz viszont a szállítások gazdaságossága. A Boszporuszban és a Dán-szorosban érvényben lévő korlátozások nyomán ugyanis a Balti- és fekete-tengeri kikötőkből csak 1 millió hordónál kisebb teherbírású tankhajók indulhatnak el, ami igencsak megdrágítja az exportot.
(NAPI Online)

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet