BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Jukosz jelentős olajszállítmányt indít útnak Amerikába

2002. június 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Jukosz új exportpolitikájának jegyében hatalmas volumenű olajszállítmány indítását tervezi az Egyesült Államokba - közölte a Reuters. Vlagyimir Putyin orosz elnök és amerikai kollégája, George W. Bush néhány hete állapodott meg Moszkvában arról, hogy országaik erősítik az energetikai együttműködést, s az Egyesült Államok így próbálja csökkenteni függését a közel-keleti térségből érkező szállítmányoktól.
Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz elnök-vezérigazgatója az orosz fővárosban sajtóértekezleten közölte, hogy ma - kisebb hajókon - 2 millió hordónyi olajat indítanak útnak az Egyesült Államokba a görög partok közeléből. Eddig még egyetlen orosz cég sem küldött ekkora szállítmányt Amerikába. Hodorkovszkij megjegyezte, hogy Oroszország hosszabb távon napi 1 millió hordó olajat is képes lenne exportálni az Egyesült Államokba.
Oroszország - a világ második legnagyobb exportőre - eddig főként Európába szállított kőolajat, s kivitelének csak elhanyagolható része jutott Amerikába. Az utóbbi hónapokban viszont Moszkva és Washington ismételten fölvetette, hogy szükség lenne az orosz olajkivitel növelésére, ám kereskedők figyelmeztetnek a gazdaságosság szempontjaira is. A Boszporuszban és a Dán-szorosban érvényben lévő korlátozások nyomán ugyanis a balti és fekete-tengeri kikötőkből csak 1 millió hordónál kisebb teherbírású tankhajók indulhatnak el, ami igencsak megdrágítja a szállításokat.
(NAPI)

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet