BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első negyedévben nőtt a magyar műanyag-felhasználás

Tavaly az év elején remélthez képest végül is kisebb mértékben növekedett a hazai műanyaggyártás volumene. Mindezzel együtt kedvező évet zárt a hazai műanyagágazat, és 2002 első három hónapjának fejleményei arra utalnak, hogy idén még jobb eredményt érhet el - nyilatkozta lapunknak Wappel Kálmán, a Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) szaktitkára.

2002. június 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A megelőző évi jelentős növekedés után tavaly mérséklődött a hazai műanyagipar fejlődési üteme, ugyanis összesen 1,035 millió tonna műanyagot gyártottak, ami csupán 2,6 százalékos emelkedés. Mindez azonban annak tükrében jelentős eredménynek tekinthető - vélekedett Wappel Kálmán -, hogy a globális gazdasági növekedés számottevő lassulása miatt a kereslet visszaesésével is számolni kellett. Mindezek mellett a véglegesített adatok szerint a műanyag-feldolgozás teljesítménye 510 ezer tonnáról 560 ezer tonnára emelkedett.
Az idei első negyedéves adatok azonban még a tavalyinál is jobb szezont vetítenek előre. A műanyagok látszólagos felhasználása ugyanis 203 ezer tonnát tett ki, ami 2,4 százalékkal meghaladta az eddigi rekordot jelentő 2001. első negyedévi szintet is és több mint másfélszerese az öt évvel korábbinak. (Ebben azonban a cégek készletre vásárolt tételei is szerepelnek. Tavaly pedig sok gyártó a piaci bizonytalanságok miatt csökkentette, idén viszont feltöltötte tartalékait.)
Az igény különösen a polietiléneknél növekedett - 8,1 százalékkal -, ami a csomagolóanyagok iránti bővülő kereslettel van összefüggésben. A PET-felhasználás viszont jelentős mértékben visszaesett, ezt azonban szakmai körökben csak a késői szezonindulásnak tulajdonítják. Ezen utóbbi gyengülés ellenére az ágazat szereplői szerint az idén a kereslet 5 százalékkal bővül, s így az egy főre jutó fogyasztás vélhetően megközelíti a 75 kilogrammot.
Az igények növekedése a műanyagok termelésében is tükröződött. Ezért például a polietilén és a polipropilén gyártása 3,1, illetve 0,8 százalékkal bővült, ami annak köszönhető, hogy a TVK Rt. rekordtermelést produkált az első negyedévben, 143 ezer tonna poliolefint. A polisztirolgyártás 7,4 százalékkal bővült, ami a Dunastyr Rt. növekvő teljesítményével magyarázható. A poliuretánkomponensek közül az MDI előállítása ugyan az előző évi szinten alakult, de a TDI-é az új gyár miatt 10,8 ezer tonnával indult.
Kedvező változásokat mutatnak az exportadatok is, jóllehet csak a volumen tekintetében. A kivitel ugyanis az első három hónapban 5 százalékkal, 192 ezer tonnára kúszott fel, ám az értéke 136 millióról 118 millió dollárra esett. A 13 százalékos visszaesés azzal magyarázható, hogy a műanyag-alapanyagok árai idén lényegesen alacsonyabbak voltak, mint az elmúlt év első negyedévében. Március eleje óta azonban lényeges, 30-40 százalékos áremelkedés volt, s a prognózisok szerint további drágulás várható.
A műanyag termékek exportja azonban jelentős mértékben süllyedt. A január és március közötti időszakban összesen 46,5 ezer tonnányi árut szállítottak külföldre, 103 millió dollár értékben, ami 8, illetve 9 százalékos visszaesés az előző év ugyanezen időszakához viszonyítva.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet