BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tavaly megtorpant a vegyipar növekedése

2002. május 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ipari termelés növekedése mellett tavaly a vegyipar bővülése is megtorpant - hangzott el tegnap a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) közgyűlésén. A termelés stagnált, a 2000. évi 1765 milliárd forinthoz (6,79 milliárd euró) képest csupán 0,5 százalékos volt a növekedés. Kedvezőbben alakult az értékesítés, amely a bázishoz viszonyítva 2,8 százalékkal emelkedett. Ezen belül a belföldi forgalom 3,1 százalékkal, az export pedig 2,4 százalékkal haladta meg a 2000. évi szintet.
A vegyipar ágazatai közül a nemzetközi gazdasági fejlődés lassulását legkevésbé a műanyag- és a gumiipar sínylette meg. Előbbi termelési értéke 17 százalékkal, míg az utóbbié 14 százalékkal emelkedett. A gumiipar ezúttal elsősorban a hazai piacon tapasztalható növekvő keresletnek köszönhette a bővülését.
Mindezek mellett a vegyipari anyagok és termékek - ide tartoznak például a festékek és a kozmetikai cikkek - előállítása összességében 4,1 százalékos csökkenést mutat az előző évhez képest. A süllyedés különösen a gyógyszerek esetében volt jelentős, több mint 6 százalékos.
A vegyipari szövetség vezetőinek véleménye szerint a 2002 első hónapjaiban tapasztaltak sem adnak okot túl nagy optimizmusra. A világgazdaság várható növekedése az ágazat számára csak a második félévben lesz érezhető. Erre alapozva éves szinten a magyar vegyipar várhatóan csupán 2-3 százalékkal növekszik. A közeljövőt, s főleg az Európai Unióhoz való csatlakozás utáni időszakot tekintve már derűlátóbbak az ágazat szereplői, különösen azt figyelembe véve, hogy az egy főre jutó vegyipari termelés Magyarországon 75 kilogramm évente, míg az EU-ban 270 kilogramm körüli.
(NAPI)

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet