A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a sertéságazat egyensúlyának fenntartása érdekében emeli a tenyésztők támogatását - tájékoztatta lapunkat Zádori László, a Vágóállat és Hústerméktanács (VHT) főtitkára. A VHT már januárban jelezte a FVM vezetésének, hogy az év elején elindult piaci folyamatok folytatódása esetén komoly nehézségek jelentkezhetnek a sertéságazatban. Ennek következtében az agrártárca február 28-ra tárcaközi egyeztetést hívott össze, ahol a VHT az S, az E és az U minőségi kategóriák esetében is javaslatot tett az érvényben lévő, kilogrammonkénti 20, illetve 10 forintos minőségi támogatás 25 forinttal való megemelésére. Emellett a terméktanács azt is előterjesztette, hogy ha a hazai felvásárlási átlagár - élősúlyban - a világpiaci 285 forintos árszint alá csökken, akkor a szaktárca a WTO által engedélyezett 800 millió forint erejéig támogassa az élősertés-exportot.
Az FVM végül ez utóbbi döntést elfogadta, ám a minőségi támogatást az említett kategóriákban kilogrammonként csak 6 forinttal emelte meg. Egy hete azonban ezt 3 forinttal megtoldotta, így végül is 9 forintot kapnak a tenyésztők - az intézkedés március 1-jétől visszamenőleg érvényes, tette hozzá az előzőekhez Zádori. Mindezek mellett a VHT szerint a helyzet stabilizálása érdekében készletfinanszírozási szubvencióra is szükség lenne, mivel a feldolgozók tartalékai jelentősen emelkedtek az év eleje óta. Ennek részleteiről azonban a főtitkár nem nyilatkozott, mivel azokról a napokban egyeztetnek, s a javaslatot kedden nyújtják be a minisztériumnak. A MOSZ lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a felvásárlási ár - az átlagárat kifejező U minőség esetében - kilogrammonként 285-287 forintra csökkent április közepére. Ez pedig lényegesen alacsonyabb a 305 forintos önköltségnél, illetve a tavalyi 355 forintos átlagárnál.
(NAPI)
