BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elárasztjuk vámmentes kukoricával az EU piacait?

Lapunk információi szerint a Külügyminisztérium és az FVM 900 ezer tonna kukorica vámmentes exportjáról tárgyal az Európai Unió szakembereivel. A hír néhány napja már tartja magát a gabonapiacon, szakmai körökben ezzel magyarázzák az áremelkedést. Ha a július elejére várt kedvezményről megállapodnak, az országban lévő exportárualap zöme az EU-ban találhat piacra.

2002. április 24. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gabonapiacon és a Budapesti Árutőzsdén szárnyra kapott hír szerint a magyar illetékesek évi 900 ezer tonna vámmentesen szállítható kukorica exportjáról tárgyalnak az EU képviselőivel. Az informá-ciót Makay György, a Magyar Gabonaszövetség főtitkára is megerősítette. A kedvezményt a magyar fél július 1-jétől szeretné elfogadtatni. A volumen számottevő, Makay szerint az EU éves kukoricaimportja mintegy 2 millió tonnára tehető. Vajda László, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) európai integrációs osztályának vezetője lapunknak elmondta, hogy valóban folynak agrárkereskedelmi tárgyalások az EU illetékeseivel, ezen belül szó van a kukoricára vonatkozó vámkedvezményről, sőt a búza esetében az eddigi 440 ezer tonnás kvóta növeléséről is (lapunk úgy tudja, 600 ezer tonnáról lehet szó).

A magyar fél által a tárgyalások során megjelölt volumenekről Vajda nem kívánt nyilatkozni, annyit azonban megjegyzett, hogy a megbeszéléseken - amelyek ma és 26-án Budapesten folytatódnak - jó esély van azok elfogadtatására.
Az EU-val való megegyezés a lehető legjobbkor jönne a gazdák számára. A kukoricatermés ugyanis igen bőséges volt az elmúlt évben, s szakmai körökben mintegy 2,5-3,0 millió tonnás exportáru-felesleggel számoltak. Ebből ugyan elemzők szerint 1,7-2,0 millió tonna elhagyta már az országot, ám az utóbbi időben az export lelassult. Így egyre több helyről lehet hallani, hogy a vártnál nagyobb lesz az átmenőkészlet. Kedvező döntés esetén azonban júliustól ismét lendületet kaphatna a kivitel. Egy magát megnevezni nem kívánó agrárpiaci elemző szerint akár a teljes fölösleget is értékesíteni lehet az Európai Unió piacán. Emellett vélhetően áremelkedést is eredményezne a megegyezés, hiszen a kukoricára jelenleg tonnánként 43,91 eurós importvámilleték van érvényben, s így 23-24 ezer forintig is felkúszhatna a kukorica ára a júliusi terminre. Egyes vélemények szerint a tárgyalások sikere nyomán enyhülhetnének a forint erősödéséből adódó veszteségek is.
Dajka Miklós, az Agribróker Kft. ügyvezető igazgatója úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a piacon valóban hallani híreket a tárgyalásokról, s ennek folytán az elmúlt napokban emelkedett is az ár a Budapesti Árutőzsdén. (Múlt hétfő óta a júliusra szóló jegyzés 20 010 forintról 21 400 forintra szökött fel.) Szerinte azonban ez a fejlemény már beépült az árakba, így további hasonló mérvű áremelkedést már nem vár.
Ezzel együtt piaci szereplők szerint az új termés esetében jelentősen javulna az exporthelyzet, hiszen a kukoricafölösleg egy-egy szezonban rendszerint 1,5-3,0 millió tonna között alakul.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet